ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 11:23

Yarım milyon işsize iş

Yarım milyon işsize iş

İŞKUR tarafından bu yılın 8 aylık bölümünde 500 bin kişi işe yerleştirilirken, işe yerleştirilenlerin yaklaşık 450 binini özel sektörde istihdam edildi.


İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hizmet kalitesindeki artışın İŞKUR'a yapılan başvuruları olumlu etkilediğini söyledi.

Kuruma ocak-ağustos döneminde yapılan başvuruların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60'ın üzerinde arttığını bildiren Yazıcı, vatandaşların kuruma güvenmesinin ve hizmetlerden yararlanmasının kendilerini çok memnun ettiğini dile getirdi.

"İŞ BAŞI"NDAN 45 BIN KIŞI FAYDALANDI

Söz konusu dönemde yaklaşık 1 milyon kişilik açık iş talebi aldıklarına dikkati çeken Yazıcı, şu bilgileri verdi:

"İŞKUR olarak bu yılın 8 aylık bölümünde yaklaşık 500 bin kişiyi işe yerleştirmeyi başardık. İşe yerleştirdiklerimizin yaklaşık 450 bini özel sektörde istihdam edildi. Çalışmalarımız bu sayının daha da artması yönünde. Bunun içinde niteliksiz iş gücünü nitelikli iş gücüne dönüştüren çalışmaları hayata geçiriyoruz. 'İş başı eğitim programı' bunlardan en önemlisi. Bu programla işsizlerin kurumumuza kayıtlı iş yerlerinde daha önce edindikleri teorik bilgilerini pekiştirmelerini ve mesleki deneyim kazanmalarını sağlıyoruz. Bugüne kadar 45 bin işsizimiz bu programdan faydalanarak çalışma hayatına dahil oldu."

"PEMBE TABLOLARI GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK"

Yazıcı, gençlerin iş hayatına geçişlerini kolaylaştırma ve iş gücü piyasasına daha sağlam adımlarla geçişlerini sağlama gayretinde olduklarını vurgulayarak, bu kapsamda üniversitelerle işbirliği yaparak öğrenciler için kampüslerde irtibat noktaları kurduğunu anımsattı.

Şimdiye kadar 23 üniversitede İŞKUR irtibat noktası açıldığını, 5 üniversitede çalışmaların sürdüğünü, 20 üniversiteyle de irtibat noktası açılması konusunda planlamalar yapıldığını bildiren Yazıcı, "Hedefimiz bunu tüm devlet üniversitelerinde açmak. Bu uygulamayla iş ve meslek danışmanlarımız bu ofislerde, üniversiteli arkadaşlarımıza iş gücü piyasasıyla ilgili güncel bilgileri paylaşacak ve onları yönlendirecek. Bir bakıma üniversitelerin meslekleriyle ilgili pembe tabloları gerçeğe dönüştürecek" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER