ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 15:08

Yarım asırdır hallaç ile pamuk ve yün atıyor


Günümüzde teknolojiye yenik düşen ve yok olmaya yüz tutmuş mesleklerden biri de hallaççılık. Geçmişte pamuk ve yün yay ve tokmak ile atılırken, şimdi bu iki aletin yerini makineler aldı. Ancak günümüzde teknolojiye yenik düşmeyen parmak ile sayılacak kadar hallaç ustası hala bulunuyor. Bunlardan biri de Manisalı hallaç ustası Şerafettin Obalı. 75 yaşındaki Obalı yarım asrı geçkin bir zamandır yay ve tokmak ile pamuk ve yün atıyor. Bu mesleğin Manisa’daki son temsilcisi olan hallaç ustası Obalı, ömrü yettiği müddetçe yay ve tokmak ile pamuk ve yün atmaya devam edeceğini söylüyor.

Asker dönüşü hallaççılık işine başlayan Şerafettin Obalı, 53 yıldır bu işi yapıyor. Evli üç çocuk babası Obalı, üç çocuğunu bu meslekten kazandığı para ile okutmuş, evlendirmiş hatta her birine birer ev almış. Selçuklulardan Osmanlılara, Osmanlı’dan günümüze kadar gelen meslekte 53 yılı geride bırakan Obalı, hallaççılığın kendisinden sonra miras bırakacak kimse olmamasından dolayı tarih olmasından endişe duyuyor.

Pamuk ve yün kabartmacılığı olarak bilinen hallaççılık mesleğinin, zor bir meslek olduğunu dile getiren Obalı, zor olmasına rağmen yarım asrı geçkindir bu işi severek yaptığını söylüyor. Bu mesleğin de teknolojiye yenik düştüğünü ve yok almaya yüz tutmuş meslekler arasında yer aldığını dile getiren Obalı, “Yay ve tokmak ile pamuk ve yün atmak kolay değil. Atma sırasında ağza, göze, burna toz olduğu için insanlar bu mesleği tercih etmiyor. O yüzden benden sonra bu işi devam ettirecek kimse bulamıyorum. Çocuklarım dahi bu işi tercih etmedi.” diyor.

Pamuk ve yün atmanın sıra yatak, yorgan ve divan dikimi de yaptığını belirten Obalı, “Allah’a şükür bu meslekten bu zamana kadar ekmek yedik. Emekli olmama rağmen hala bu işi yapıyorum. Allah’ım izin verirse ömrüm yettiği müddetçe de hallaççılık yapmaya devam edeceğim.” diye konuşuyor.

Zamanında Manisa’da bu işi yapan 20 civarı usta olduğunu hatırlatan Obalı, “Makineler çıkınca hepsi bu işi bıraktı. Yani teknolojiye yenik düştüler. Şu anda Manisa'da dükkanı olup da bu işi yapan tek kişi benim. Makine ile bu işi yapanlar var. Ancak pamuk ve yünü yay ve tokmak ile atmak daha sağlıklı. Makineler pamuk ve yünü kesip param parça yapıyor. Hallaç’ın verdiği kaliteyi makine vermiyor. Hallaç ile atılan pamuk ve yünler daha bir ayrı, daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı oluyor.” diye sözlerini tamamlıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER