ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 19:45

"Yargıyı dejenere etmek için elimizden geleni yapıyoruz"


Adalet ve Milli Savunma eski bakanlarından Mahmut Oltan Sungurlu, yargıyla ilgili çok önemli şeyler söylendiğini belirterek, “Uygulamaya gelince ben de dâhil hepimizin kusuru var. Yargıya bir davamız intikal ettiğinde ‘acaba bir adamını bulabilir miyiz’ diyoruz. Yani hiç kimse ‘ben adalete razı olurum’ demiyor. Yargıyı dejenere etmek için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

        Gümüşhane-Bayburt Barosu’nun Avukatlar Günü nedeniyle düzenlediği törene katılan Sungurlu, "Yargıya ve avukata güvensizlik, toplumun, yargının ve hukukun gelişmesinde büyük bir eksiklik. Hukuk iki nokta da gelişir, biri üniversitelerde bir de yargıda. Yani mahkeme kararlarında gelişir. Mahkeme kararlarının gelişmesinde de en büyük rolü avukatlar alır. Çünkü müvekkillerinin menfaati için hukuku zorlarlar. Yani yeni düşünceler yeni fikirler ortaya atarlar. Hâkimleri yeni meseleler karşısında yeni kararlar vermeye mecbur ederler. Mecbur etmekten kastım, toplum sürekli değişir ve gelişir. Buna bağlı olarak hukuk da değişir ve gelişir. Eğer mahkemeler devamlı aynı kararı veriyorsa hukuk gelişmiyor demektir. Hukukun gelişmesi için çağın şartlarına göre mahkemelerin yeni kararlar vermesi gerekir.’’dedi.

        Üniversitelerin eğitim kalitesine de değinen Sungurlu, hukuk fakültelerindeki eğitim sisteminin yetersiz olduğunu savundu. "Hukukun tefekkürü vardır, biz bunu üniversitelerimizde vermezsek mezun olan hukukçuların adil karar vermesi zorlaşır." diyen Sungurlu, “Burada avukatlar bana kazançları hakkında şikâyetlerde bulundu. Hakikaten batı ülkelerinde hukuka, yargıca ve avukata büyük değer veriliyor. Bizim bu seviyeye gelmediğimizi üzülerek söylemek istiyorum. Şunu unutmayın ki, bir ülke de savunma hukuku olmazsa hürriyet hukuku da olmaz.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER