ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 12:48

Yargıtayın Balyoz Planı davası kararı


Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin oy birliğiyle aldığı kararla, emekli orgeraller Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına ve emekli oramiral Özden Örnek'e verilen 20 yıl, emekli orgeneraller Ergin Saygun, Bilgin Balanlı, Şükrü Sarışık ve emekli albay, MHP Milletvekili Engin Alan'a verilen 18 yıl hapis cezaları onanmış oldu.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, ilk önce haklarındaki mahkumiyet kararları bozulan ve tahliyelerine karar verilen sanıkların isimlerini okudu. Bu sırada, salonda bulunan sanık yakınları sevinç gözyaşlarına hakim olamadı.
Başkan Ertuğrul'un, haklarındaki mahkumiyet kararları onanan 237 sanığın ismini okumasının ardından ise bu sanıkların yakınları tepkilerini yüksek sesle dile getirerek ağladı.
-Başsavcılığın itiraz hakkı
Dairenin kararına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının resen veya sanık avukatlarının istemi üzerine itiraz hakkı bulunuyor. Başsavcılık, ilamın kendisine ulaştığı tarihten itibaren 30 gün içinde Yargıtay Ceza Genel Kuruluna itiraz edebiliyor. Başsavcılık, bir ay içinde resen itiraz etmez ve avukatların istemlerini reddederse komutanlar hakkındaki karar kensinleşecek.
MHP Milletvekili Engin Alan hakkındaki kararın kesinleşmesiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kararı, gereğinin yapılması için TBMM'ye gönderecek.
-Mahkeme direnme kararı verirse
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 25 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını "yeterli delil bulunmadığından", 63 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarını ise "sanıkların eylemlerinin suç için anlaşma suçu kapsamında kalması" nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığına hükmedilmesi gerekçesiyle bozdu.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Dairenin bu 88 sanık hakkında verdiği bozma kararına uymaz ve bu sanıklar hakkındaki ilk kararında direnirse dosya, Yargıtay Ceza Genel Kuruluna gelecek.
Öte yandan, karar duruşmasını bazı milletvekilleri de izledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER