ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 18:25

Yargıtay'dan sürpriz Deniz Seki kararı

Yargıtaydan sürpriz Deniz Seki kararı

Yargıtay 10. Ceza Dairesi, şarkıcı Deniz Seki'yi sevindirecek bir karara imza attı.


Yargıtay 10. Ceza Dairesi, şarkıcı Deniz Seki'ye ''uyuşturucu ticareti yapmak'' suçundan verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasını bozdu. Daire, Seki'nin suçunun, uyuşturucu ticareti yapmak değil uyuşturucu ticaretine yardım etme fiilini oluşturduğuna hükmederek, cezasında indirim yapılmamasını bozma nedeni saydı.

Özel yetkili İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesince, şarkıcı Deniz Seki'ye ''uyuşturucu ticareti yapmak'' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine ilişkin kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 10. Ceza Dairesine geldi.
Daire, Seki'nin hapis cezasını bozdu.

Oy çokluğuyla alınan kararda, Seki'nin telefon konuşmalarında ve mesajlarında adları geçen arkadaşlarının, satıcı kişilerden uyuşturucu madde almalarına aracı olduğunun ileri sürüldüğü ancak alım satımına aracılık ettiği iddia edilen bu maddelerin ele geçirilememesi nedeniyle uyuşturucu veya uyarıcı madde olarak kabul edilemeyeceği belirtildi.

Kararda, Seki'nin sabit olan fiilinin, diğer sanıklar Sinan Yüksel ve Erdal Saka arasında irtibat sağlayarak, Yüksel'de ele geçirilen kokainin Yüksel tarafından Saka'dan satın alınmasına yardım etmekten ibaret olduğu vurgulandı.

Seki'nin suçunun, uyuşturucu ticareti yapmak değil uyuşturucu ticaretine yardım etmek olduğunun dikkate alınmaması ve TCK'nın 39. maddesi uyarınca cezasından indirim yapılmaması bozma gerekçesi sayıldı.

Daire üyeleri Hakkı Torlak ve Mehmet Özkan bozma kararına karşı oy kullandı.

Torlak ve Özkan, karşı oy yazısında, Seki'nin satın aldığı uyuşturucu miktarı ve alım ücreti olarak ödediği paralar dikkate alındığında, uyuşturucu miktarının bir kişinin bireysel ihtiyacının çok üzerinde olduğu ifade edildi.

Seki'nin satıcılarla yoğun şekilde iletişim halinde olduğu anlatılan karşı yazıda, "Satılan kokain bedelinin sanık dışında başka bir kişiden alınacağı veya üçüncü bir kişinin borcu olduğuna ilişkin hiçbir yerde konuşma, görüşme veya beyan yoktur. O halde sanık, uyuşturucu maddeleri satın alan, dağıtan, parayı tahsil eden ve satıcılara ödemeyi yapan konumundadır" ifadesine yer verildi.

KARAR

Özel yetkili İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin, Deniz Seki'yi ''uyuşturucu ticareti yapmak'' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdığı kararının gerekçesinde, sanık Deniz Seki'nin tape kayıtları içeriklerine göre, arkadaşları adına uyuşturucu maddelerden kokain maddesini daha çok sanık Sinan Yüksel'den istediği ve böylece ''başkalarına vermek'' şeklinde atılı suçu işlediğinin anlaşıldığı belirtilmişti.

Gerekçeli kararda, yer alan bazı ifadeler şöyle:

''Yine dosya kapsamından sanık Deniz Seki'nin birçok kez, hatta hemen hemen her gün diğer örgüt üyesi sanıklardan Sinan Yüksel, Abdullah Haner ve Erdal Saka'dan uyuşturucu satın aldığı, böylece yine yasada tarifi olan 'satın alan' sıfatını kazandığı anlaşılmıştır. Yine dosya kapsamından sanık Deniz Seki'nin 'bulunduran kişi' olarak da atılı suçu işlediği anlaşılmıştır. Uyuşturucu veya uyarıcı maddenin bulundurulması suçu mütemadi bir suçtur. Uyuşturucu ve uyarıcı maddenin fail tarafından ne kadar bulundurulduğunun bir önemi yoktur. Failde uyuşturucu veya uyarıcı maddenin yakalandığı anda suç tamamlanır. Dosya kapsamında sanık Deniz Seki'nin gerek kendi kişisel ihtiyacı için gerekse arkadaşları için değişik tarihlerde çok sayıda uyuşturucu maddesini suç örgütü üyelerinden temin ederek yanında bulundurduğu ve arkadaşlarına gönderdiği anlaşıldığından 'bulunduran kişi' sıfatıyla da sanığın atılı suçu işlediği anlaşılmıştır.''

Davanın soruşturma aşamasında 24 Şubat 2009'da tutuklanan Deniz Seki, 2 Ekim 2009'da yapılan ilk duruşmada tahliye edilmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER