ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:56

Yargıtay Başkanı Alkan, Manisa'da


Yargıtay Başkanı Ali Alkan, "Bugün gelişmiş ülkelerin, gelişmiş demokrasilerin kriteri ifade özgürlüğü önündeki sınırların kaldırılmasıdır" dedi.
Alkan, Manisa Barosu'nun düzenlediği "Yargı Etiği ve Geciken Adalet" konferansa katılmak üzere geldiği kentte Vali Abdurrahman Savaş'ı ziyaret etti.
Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Alkan, bir gazetecinin Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili sorusunu üzerine, Türkiye'de son 15-20 gündür yaşanan olayların insanı üzdüğünü söyledi. Bu tür olumsuzlukların yaşanmaması gerektiğini ifade eden Alkan, şöyle devam etti:
"Türkiye'de gerek yerel mahkemelerde gerekse uluslararası mahkemelerde açılan davalarda genelde uzun tutukluluk, yargılamanın uzun sürmesi gibi konular var. Bu arada ifade özgürlüğü de bu tip davalar arasında yer almaktadır. Bugün vereceğim konferansın konusu da yargılamanın uzun sürmesi. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerini de ifade özgürlüğünün kapsamı içerisinde değerlendirmek lazım. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini imzalamıştır. Bu sözleşmenin 10. maddesi ifade özgürlüğünü düzenlemektedir.
Bugün gelişmiş ülkelerin gelişmiş demokrasilerin kriteri ifade özgürlüğü önündeki sınırların kaldırılmasıdır. İfade özgürlüğü ne kadar kapsamlıysa demokrasinin de o kadar ileri gittiğini söylemek mümkündür. Ancak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10.maddesinin 2.fıkrası bu hakkın yani ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığını göstermektedir. Orada da özellikle bazı gerekçeler ile ifade özgürlüğünün sınırlanabileceği ifade edilmektedir. Eğer bir ifade özgürlüğü kamu güvenliğini tehdit ediyorsa, vatandaşlar bundan rahatsız oluyorsa orada ifade özgürlüğünün sınırlandırılmasını haklı gösteren sebepler ortaya çıkar. Öyleyse tarafların bu konuda sağduyulu hareket etmesi lazım. İfade özgürlüğü hakkını kullanırken, bunun hiçbir zaman suistimal edilmemesi gerekir."
Konuşmanın ardından Vali Savaş, Yargıtay Başkanı Ali Alkan'a çeşitli hediyeler takdim etti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER