ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 13:30

Yargıtay, Balyoz davasını yayınlıyor


Yargıtay, aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu Balyoz Darbe Planı davasının temyiz duruşmasının safahatını internet sitesinden yayınlamaya başladı. Mahkeme heyetinden talep edilen istekler hakkında verilen kararlar da siteden duyurulacak.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, '2013/9110 Esas Numaralı Dosya'nın safahatına ilişkin kuralları resmi internet sitesine taşıdı. Kurallar, "Duruşma aleni olup herkes tarafından izlenmesi mümkündür. Ancak duruşma salonunun fiziki yapısı göz önünde bulundurularak sanık müdafileri, izleyiciler ve basın mensuplarına öncelik tanınacaktır. Duruşmalar 09.00'da başlayacak, saat 12.00'de ara verilecek ve saat 13.30'da tekrar başlayacaktır. Duruşmalar kesintisiz biçimde pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri yapılacaktır. Sanık müdafilerinin savunmaları, ekte sunulan avukatların alfabetik soyadı sırasına göre yapılacaktır. Savunma sırası geldiğinde salonda bulunmayan sanık müdafiinin savunması sırası, ilan edilen sıranın sonuna ertelenecektir. Savunması biten avukat mahkeme başkanından izin almaksızın duruşma salonundan ayrılabilecektir. Her gün sonunda savunması tamamlanan sanık müdafilerinin isimleri belirtilecektir. Gün içerisinde mahkeme heyetinden talep edilen istekler hakkında verilen kararlar da sitemizde duyurulacaktır." şeklinde sıralanıyor.

BALYOZ'DA 117 AVUKAT SAVUNMA YAPACAK

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, duruşmanın birinci gününe ilişkin bilgi de verdi: "Raportör üyenin dosyanın esasına ilişkin raporu okundu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğnamesi okundu. Vekaletnameli avukatların alfabetik soyadı sırasına göre savunmalara geçildi. Halil İbrahim Fırtına vekili Av. Kazım Yiğit Akalın'ın savunmasına başlandı. 12.00'de ara verildi. 13.30'da duruşma başladı. 17.30'da duruşmaya yarın sabah 9.00'a kadar ara verildi."

Duruşmadaki gelişmeleri anlık olarak internet sitesine taşıyacak olan daire, bugüne ilişkin ise öğlene kadarki bölümle ilgili şunları aktardı: "09.00 duruşma başladı. 10.25 duruşmaya 10 dakika ara verildi. 10.35 duruşma başladı. 12.00 ara verildi."

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin 2013/9110 esas sayılı dosyasında savunma sırasını gösteren müdafiilerin soyadına göre alfabetik listesi de yayınlandı. Listeye göre 117 avukat savunma yapacak. Şu ana kadar üç avukat gelmediği için savunmaları en sona kalırken; halen sanık eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına'nın avukatı Kazım Yiğit Akalın'ın savunmasına devam ettiği kaydedildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER