ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 14:56

Yargıda, ilk sertifikalı arabulucular 2014’de görevde


Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Alperen, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği'nin 22 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe gireceğini, arabuluculuğun 2014’de sertifikaların verilmesiyle tam olarak başlayacağını ifade etti.

Adalet Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından düzenlenen ‘Türkiye'de Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Uygulamasının Geliştirilmesine Destek Projesi, Bölgesel Farkındalık Artırma Programı’ Antalya Sherwood Breezes Resort'ta başladı. İki gün sürecek programda, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği’nin uygulama sistemi tartışılacak. Programa, Adalet Bakanlığı üst düzey yöneticileri, hakimler, noter ve baro temsilcileri, öğretim üyeleri ile ticaret sanayi odaları temsilcileri katılıyor. Toplantının açılış konuşmasını yapan Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Alperen, yargıda artan iş yüküne dikkat çekti. Bu artışta, ekonomik gelişme, sosyal değişimler ve nüfus artışının etkili olduğunu belirten Alperen, uyuşmazlıklarının çözümünün hızlandırılması ve buna bağlı olarak yargının iş yükünün hafifletilmesi gerektiğini söyledi. Arabuluculuk sisteminin daha sistematik ve etkin hale getirilmesi gerektiğini belirten Alperen, çözümün uyuşmazlığın yargıya intikalden önce yapılması gerektiğini söyledi. Arabuluculuk sistemiyle ilgili olarak yönetmeliğin 22 Haziran’da yürürlüğe gireceğini belirten Alperen, bu yönetmelikte, arabuluculuk yoluyla hukuk uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde uygulanacak usul ve esaslar, arabuluculuk eğitimi verecek kuruluşların denetlenmesi, eğitimin süresi ve içeriği ile standartlarıyla ilgili hususlarının yanı sıra, yapılacak olan yazılı ve uygulamalı sınavın ilke ve kurallarının belirleneceğini söyledi. Alperen, sistemin 2014’de sertifikalı arabulucuların devreye girmesiyle tam olarak başlayacağını kaydetti.

Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş da, adil, etkin ve güvenilir bir yargılama için arabuluculuk sisteminin biran önce uygulama geçirilmesi gerektiğini söyledi. Yargıda alternatif çözüm yollarının hayata geçmemesi durumdan mevcut adliye binalarının yetersiz duruma geleceğini ifade eden Baş, personelin de talepleri karşılayamaz hale geleceğini kaydetti.

Toplantıya, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Alperen, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş ve Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER