ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Mayıs 2014 Perşembe 21:54

Yargıda Birlik Platformunun yemeği

Yargıda Birlik Platformunun yemeği

Özel bir oteldeki yemeğe, Yargıtay tetkik hakimleri dışında, bazı Ankara cumhuriyet başsavcıvekillerinin de arasında bulunduğu kimi hakim ve cumhuriyet savcıları da katıldı.


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerine yönelik oluşturulan Yargıda Birlik Platformu, Yargıtay tetkik hakimlerinin çoğunluğunu oluşturduğu yargı mensuplarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Harun Kodalak, yemekte yaptığı konuşmada, platform olarak korkunun yerini cesaret, karamsarlığın yerini ümit, hüznün yerini mutluluk, huzursuzluğun yerini huzur, endişenin yerini de güvenin alması inancıyla yola çıktıklarını ifade etti.

Kodalak, şunları söyledi:

"Nasıl ki hiçbir hakim, savcı adalet dağıtırken kişileri ırkına, cinsiyetine, mezhebine, meşrebine, dünya görüşüne göre kategorize edemezse hiçbir güç odağı da hakim ve savcıyı ırkına, cinsiyetine, mezhebine, meşrebine, dünya görüşüne göre kategorize edemez. İşte, platformumuz bu ana fikir üzerine bina edilmiştir. Bize neden bir araya geldiğimizi soran arkadaşlarıma bir cümle ile şöyle cevap vermek isterim: Bizler, önce yargı mensupları olarak kendi içimizde adaleti tesis etmek, sonra bu adaleti tüm yurt sathına yaymak için bir araya geldik."

Kodalak, bunu başarabileceklerini söyleyerek "Bu sefer tüm teşkilat olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin hakim ve savcıları kazansın. Bu sefer Türkiye Cumhuriyeti, Türk milleti kazansın" diye konuştu.

HSYK Başmüfettişi Mehmet Yılmaz da "Sandıktan herkesin galip çıkması için bir araya geldik. Kime karşı birlik? Hiç kimseye değil. 'Ben sadece hakim ve savcı olmak istiyorum' diyenlerin birliği" ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından yargı mensupları söz alarak görüşlerini dile getirdi. Yemeğin bundan sonraki kısmı gazetecilere kapatıldı.

Bilgi notu

Yemekte basın mensuplarına dağıtılan bilgi notunda, Yargıda Birlik Platformunun, "yargıya olan güven kaybını durdurmak ve sonrasında güveni yeniden tesis etmek amacıyla, farklı görüş ve fikri zenginliğe sahip hakim ve savcıların bir araya gelmesiyle kurulduğu" belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Amacımız, yargı yönetiminin belirli bir grubun tekelinden alınarak liyakati esas alan ve kimseyi ötekileştirmeyen yeni bir yargı yönetimi tesis etmek olup, bu bağlamda hakim ve savcılarımızın görüşlerinin alınması için bir araya gelmeyi ve sonrasında ortaya çıkan sorunları ve çözüm önerilerinin masaya yatırılmasını çok önemli addediyoruz."

Platformun daha önce Konya, İstanbul Avrupa ve Asya yakaları, Ankara ve İzmir'de yargı mensuplarıyla toplantılar yaptığı bildirilen notta, "Hukukun üstünlüğünü hakim kılmak amacıyla yola çıkan platformumuz, bu şekilde istişare toplantılarına devam edecek olup, hedefimiz tüm yurttaşlarımızın güven duyacağı, hiçbir tereddüt duymadan kendisini adalete teslim edeceği bir yargı oluşturmaktır" ifadesi kullanıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER