ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 12:10

Yardım kuruluşları, Suriye için bir çatıda toplandı


Sivil toplum kuruluşları ve yardım kuruluşları Suriye’ye yardım için bir araya gelerek bir çatı altında toplandı. Geçen yıl ‘Bir ekmek bir battaniye’ sloganıyla kampanya düzenleyen kuruluşlar, bu yıl da ‘Sana ihtiyacım var’ sloganıyla yardım toplayarak Suriye’ye ulaştıracak.

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) ve AFAD’ın düzenlediği ve Türk Kızılayı, Diyanet Vakfı, Kimse Yok Mu, Sadakataşı, Cansuyu, Rabia Platformu, Uluslararası Doktorlar Birliği, Deniz Feneri, Şifa Platformu, İHH, Memur-Sen, İsra ve İyilik Derneği gibi birçok kuruluş ‘İnsani Yardım Platformu’ çatısı altında toplanarak Suriye’ye yardım için bir araya geldi.

Kampanyaya katılmak isteyen vatandalar, yardım kuruluşunun Suriye için açacağı bağış hesabı ve sms hattı üzerinden yardımda bulunabilecek. Kıyafet ve gıda yardımı da kabul edilen kampanyada bu sene ikinci el giysi yerine hiç giyilmemiş kıyafet verilebilecek.

Kampanya tanıtım toplantısında konuşan İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt, “Gerek ülkemizde, gerekse Suriye toprakları içerisinde evini terk etmek zorunda kalmış kardeşlerimize bu kampanya ile ellerimizi uzatıyoruz. Küçük bir Suriyeli çocuğun ölmeden önce ‘Herşeyi Allah’a diyeceğim’ dediği insanlık vicdanının test edildiği bu yürek yakan konjönktürde bizler kardeşlerimize yardımcı olmak istiyoruz. Çaresiz insanların ahının semaya yükseldiği bir ortamda onların yanında yer almayı ve ihtiyaçlarını karşılamayı her şeyden önce bir insanlık borcu bilip bu kampanyaya tüm halkımızın dilediği yardım kuruluşu aracılığıyla sahip çıkmasını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu da, “Geçen yılki kampanyadan sonraki sürece baktığımızda dün İslam alimleri kedi köpek eti yenilebilir diye fetva veriyordu. Bir ay önce bir bacımız, ‘ey batılılar bizi adam yerine koyup sahip çıkmadınız. Hiç değilse hayvan yerine koyun belki sahip çıkarsınız” diye çağrıda bulunuyordu. Bugün de katliamların 3 yıldır nasıl soykırıma dönüştüğünü fotoğraflarla görüyoruz. Hala ses çıkarması gereken bir çok batılı insan hakları benzeri kurum ve kuruluşlardan ses yok. Burada bir medeniyet mücadelesini olduğunu görmemiz lazım. Batı, medeniyeti ya öldürmeyi geçim kaynağı ediniyor ya da öldürenlere sponsor olmayı ya da öldürülenlerin öldürülüşüne göz yumuyor.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER