ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 18:02

Yardım konvoyunda piknik molası


 İngiltere'deki bir yardım derneğince Suriye'ye ulaştırılmak üzere yola çıkan ''2. Suriye Tıbbi Yardım Konvoyu''nda yer alan heyet, Sakarya'da mola vererek düzenlenen pikniğe katıldı.
     SKT Welfare'in (iyilik hareketi) organize ettiği konvoyda bulunan heyet, Sakarya'da dinlenerek, Yardımeli Derneği ve Yeryüzü Derneğinin Arifiye ilçesi İl Ormanı Parkında düzenlediği pikniğe katıldı.
     Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Osman İlhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konvoyun 31 Mart Pazar günü Londra'dan yola çıktığını söyledi.
     Merkezi İngiltere'de bulunan SKT Welfare'in gerçekleştirdiği konvoyun dün İpsala'dan geçerek Türkiye'ye geldiğini ifade eden İlhan, 82 kişinin yer aldığı konvoyda 28 ambulansın bulunduğunu kaydetti.
     İlhan, Suriye'de her gün yüzlerce insanın şehit olduğunu bazılarının yaralandığını ve mülteci konumuna düştüğünü belirterek, ''Suriye'de şuan 100 bini aşkın insandan haber alınamıyor. En önemlisi vatanlarından uzak 4 milyon civarında mülteci kardeşimiz var'' ifadesini kullandı.
     Suriyede büyük bir dramın yaşandığını dile getiren İlhan, ''Bir an önce bir şefkat koridoru ya da bir yardım koridorunun açılmalı. Suriye'ye hayır kurumlarının daha güzel bir şekilde organize olarak oradaki kardeşlerimize başta acil yardımlar olmak üzere tıbbi yardımları ulaştırmamız gerekiyor'' diye konuştu.
    
     -''30 araçlık konvoyumuzda aileler de var''-
    
     Konvoya katılan İngiliz Susan Vincent de Suriye'deki savaşta mağdur olan ve yaralanan insanlar için 4 bin kilometre yol kat ettiklerini söyledi.
     Gerekli yardım malzemelerini ambulanslarla ihtiyaç bölgesine götürdüklerini anlatan Vincent, şöyle devam etti:
     ''İngiltere'deki bütün Müslüman vakıfları birlik olup böyle bir yardım konvoyu oluşturduk. Amacımız sağlık yönünden bütün Suriyelilere yardımcı olmak, ihtiyaçlarını karşılamak. Aralık ayındaki 20 araçlık ilk konvoyumuzda sadece şoförler vardı. Elhamdülillah şimdiki 30 araçlık konvoyumuzda sadece şoförler değil aileler de var.''
    
     -''Müslüman kardeşlerimize destek olmak için yola çıktık''-
    
     Konvoyun Pakistan asıllı İngiliz doktoru Atıf Sabir ise Suriye'de yaşanan olayların bir insanlık dramı olduğunu söyledi.
     Suriye'deki iç savaşta çocuk, kadın, yaşlı ve genç insanların öldüğünü belirten Sabir, ''Savaşın geldiği nokta çok üzüntü verici. Biz de Müslüman kardeşlerimize destek olmak için yola çıktık'' dedi.
     Sabir, tıbbi yardım konvoyu için doktor, öğretmen ve çevrelerindeki herkesi örgütleyip gerekli bütün tıbbı malzemelerle yola çıktıklarını ifade ederek, ''Bu yolculukla hem Türkiye'yi geziyoruz yeni insanlarla tanışıyoruz hem de Suriye'deki iç savaşta yaralanan veya hastalanan Müslüman kardeşlerimize yardım götürüyoruz'' şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER