ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 16:20

Yardım konvoyu Suriye'ye uğurlandı


 İngiltere’deki İyilik Hareketi (SKT Welfare) ve Yardımeli Derneği’nin öncülüğünde başlatılan Suriye’ye tıbbi yardım kampanyasında ikinci konvoy Başakşehir’den uğurlandı. Konvoy ekibi Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’la bir araya geldi.

Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan SKT Welfare öncülüğünde toplanan yardımları Suriyeli sığınmacılara ulaştıracak yardım konvoyunda 82 kişi çalışıyor. 31 Mart Pazar günü İngiltere’den yola çıkan ve 5 Nisan 2013 tarihinde 28 ambulans, tıbbî malzeme ve 82 kişilik bir ekiple İpsala Sınır Kapısı'ndan Türkiye’ye giriş yapan konvoyun ilk durağı Başakşehir oldu. Uysal ile bir araya gelen ekip, fikir alışverişinde bulundu. Uysal, "Bir kıtadan başka bir kıtaya kardeşlerimiz adına yardıma, hizmete koşuyorsunuz. Bunları gördükçe de inanç kardeşliğinin hala çok canlı olduğunu görebiliyoruz. Acılar hep İslam Dünyası’nda meydana geliyor. Bu olayları sadece üzülmekle ortadan kaldıramayız. Bol bol dua etmeliyiz. Alimlerimizin duayı ederken fiili dua diye bir tabiri vardır. İslam ülkelerindeki yaşanan olayların yaşanmaması adına fiili dua yapmamız gereken çok şeyler var diye düşünüyorum." dedi.

Yardımeli Derneği Başkanı Dr. Sadık Danışman da "Suriye’deki halkın özgürlük mücadelesine başladığı günden beri Suriyeli vatandaşlara elimizden geldiğince yardım yapmaya çalışıyoruz. Bu proje doğrultusunda İngiltere’de yer alan ‘İyilik Hareketi Kuruluşu’ bizimle irtibata geçti. Bu yardım da genellikle tıbbi yardımdı. Bunu duyunca da Yardımeli Derneği olarak bizde buradan bir ambulans konvoyuyla Suriyeli mağdurlara, ihtiyaç sahiplerine bir yardımda bulunmak istedik. Aralık’ta ilk konvoyumuzu, şimdi de ikinci konvoyumuzu oluşturduk." diye konuştu.

Cilvegözü’ne gidecek olan ambulanslardan birinin şoförü olan Suzan El Wahabi, "Müslüman olduğumuz için Allah’a sonsuz şükürler olsun. Bizler, bu işi yüzde yüz gönüllü olarak yapıyoruz. Böylece Allah’ın izni ve dinimizin verdiği görevler itibariyle aktif bir şekilde din kardeşlerimize yardımcı oluyoruz. Türkiye sınırından giriş yaptığımızda Müslüman bir ülkeye gelmiş olmak, Müslüman kardeşlerimizi görmüş olmak bizi gerçekten çok rahatlattı. Bu güzel ülkede Suriye sınırına kadar ilerleyeceğiz inşallah. Benim buradaki en büyük mutluluğum Müslüman bir ülkeden geçerek Suriye’ye yardım yapmak." şeklinde konuştu.

Suriye’nin iç bölgelerindeki mazlum ve muhtaçlara ulaştırılmak üzere içerisinde 28 ambulans, süt tozu, battaniye ve çeşitli tıbbi malzeme bulunan konvoy, İstanbul, Sakarya, Ankara, Konya, Adana, Hatay, Reyhanlı ve Cilvegözü güzergâhını izleyerek Suriye’de bulunan tampon bölgeye giriş yapacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER