ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 13:26

"Yardım çınarı"nın hedefi 10 milyon gönüllü


Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, 1 milyon civarındaki üye sayısını 10 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
     Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 14 Nisan Pazar günü ATO Kongre Merkezi'nde, Türk Kızılayı Genel Kurulunu gerçekleştireceklerini belirtti.
     Her kongrenin, yenilenme anlamı taşıdığını ifade eden Akar, kongrenin Türk Kızılayı için bazı şeylerin miladı olacağını vurguladı.
     Kongrenin, vizyonlarında yapacakları tadilatların başlangıç noktasını oluşturacağına işaret eden Akar, yeni dönemde kamuya tam açılım sağlayacaklarını anlattı.
     Üye sayısını 1 milyondan 10 milyona çıkaracaklarını dile getiren Akar, şöyle devam etti:
     "Türk Kızılayı daha fazla ve tam anlamıyla milletin malı olma noktasında hareketlenecek. Çok daha şeffaf ve paylaşımcı olacağız. Şu anda belki de Türk Kızılayı olarak siyasi partilerimizin dışında Türkiye'nin en geniş tabana oturan sivil toplum örgütüyüz. 750 şubemiz ve binlerce gönüllümüz var. Üyelerimiz var, çalışanlarımız var. Bunları yeterli görmüyoruz. Çok daha geniş bir tabana yayılacağız. 75 milyon insan içerisinde 10 milyonluk bir tabana oturmayı planlıyoruz. Başkanlık yapmayı planladığım önümüzdeki 3 yıl içerisinde bunu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu üyeler aynı zamanda gönüllü olacak, Kızılay gönüllüsü. Kızılay zaten gönüllü bir hareket."
     Akar, nesilden nesile aktarılan değerlere sahip çıkarak, milletin daha fazla yanında yer alacaklarını vurgulayarak, ''Türk Kızılayının milletin manevi dünyası içinde olmasını istiyoruz'' dedi.
    
     -Hedef, federasyon başkanlığı-
    
     Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin, çok aktif bir politika izlediğini, kendilerinin de onu takip etmeye gayret gösterdiğini bildiren Akar, 2023'e kadar organizasyon yapısını ve elektronik altyapıyı tamamlayan, dünyanın bir numaralı iyilik örgütü olarak devletin göstereceği başarıyı paylaşacaklarını söyledi.
     Akar, dünyadaki kızılay ve kızılhaç örgütleri arasında en üst sırada olmayı hedeflediklerine dikkati çekerek şunları kaydetti:
     "Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu başkanlığını da Türk Kızılayına kazandırmayı amaçlıyoruz. Bununla ilgili seçimleri kazanmayı planlıyoruz. Bundan sonraki başkanlık seçimlerinde mutlaka Türk Kızılayı olarak Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonunun başına geçmeyi planlıyoruz. Türk Kızılayı, dünyanın bir numaralı iyilik örgütü olacaktır. Zaten şu anda gösterdiğimiz organizasyonel yapı, gösterdiğimiz gelişme, afet müdahale kapasitesi gibi tüm parametrelerde dünyada bir numarayız.''
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER