ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ağustos 2014 Cumartesi 00:03

Yaralılar İstanbul ve Ankara'da tedavi edilecek

Yaralılar İstanbul ve Ankarada tedavi edilecek

Erdoğan, Filistin'li savaş yaralıların Türkiye'deki tedavilerine ilişkin olarak, "İstanbul ağırlıklı olmak üzere Ankara gibi hastanelerimizde tedavi etmeye başlayacağız" dedi.


Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistinli yaralıların tedavisine ilişkin, "Gerek psikolojik tedavi noktasında olsun, gerek ameliyat gerekiyorsa ameliyat olsun hepsine katlanabiliriz, sayı bizim için önemli değil' dedik. Bugün bir netice alabilirsek yaralıları süratle ülkemize taşımaya başlayacağız. Ve İstanbul ağırlıklı olmak üzere Ankara gibi hastanelerimizde tedavi etmeye başlayacağız" dedi. 

Kanal 7'de "Kadınlar Erdoğan'a Soruyor" programına konuk olan Erdoğan, kısa süreli bir koşuyu yarın 17.00 itibariyle bitireceklerini, halkın iradesini bekleyeceklerini, çok gayret ettiklerini, çalıştıklarını, STK'lar ile milletin bir arada dayanışma içerisinde seçim sürecinde çalıştığını söyledi.

Erdoğan, bir konuğun, "Gazze için ateşkes olacak gibi deniliyor. Ateşkeste Türkiye'nin rolü nedir? Gazze'deki kadınların ve çocukların yaralarının sarılması için ayrı bir çalışma olacak mı?" şeklindeki sorusuna karşılık, Ortadoğu'da özellikle İsrail ile Filistin arasında ortalama iki yılda bir cereyan eden bu hadiselerde en çok bedeli annelerin ve çocukların ödediğini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırılarında 200'ü aşkın çocuk, 100'e yakın annenin şehit olduğunu, toplamda hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bini geçtiğini, 10 bine yakın kişinin şu anda yaralı olduğunu, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile yaptıkları görüşmede yaralıları Mısır veya İsrail'den Türkiye'ye taşıyabileceklerini ve tedavilerini üstlenebileceklerini söylediklerini ifade etti.

"Gerek psikolojik tedavi noktasında olsun gerek ameliyat gerekiyorsa ameliyat olsun hepsine katlanabiliriz, sayı bizim için önemli değil' dedik" diyen Erdoğan, yaralıların Mısır'dan mı, İsrail'den mi taşınacağının görüşüldüğünü aktardı.

Erdoğan, "Bugün bir netice alabilirsek yaralıları süratle ülkemize taşımaya başlayacağız. Ve İstanbul ağırlıklı olmak üzere Ankara gibi hastanelerimizde tedavi etmeye başlayacağız" dedi.

Gazze'ye gönderilen diğer yardımları da anlatan Erdoğan, ateşkesi uzatmanın gayreti içerisinde olduklarını, hedeflerinin İsrail üzerinden insani yardımları Gazze'ye ulaştırmak olduğunu, BM Güvenlik Konseyi'nden karar beklediklerini, bu kararın çıkması halinde yardımların ulaştırılmasının kolaylaşacağını bildirdi.

"Genel Sağlık Sigortası bizim için en önemli reform"

Erdoğan, "Genel Sağlık Sigortası kapsamında ve randevu sistemindeki yeniliklerle birlikte halkımız uzman hekimlere kolaylıkla ulaşıyor. Hastaneler çok güzel donanımlı. Ancak kadrolarda uzman hekim yetiştirmek kolay değil. Uzun süren bir süreç. Uzman hekim kadrolarının genişletilmesi açısından projeler geliştirilebilir mi? Yenilikler var mı? Yurt dışında bu yönde çalışmalar yapılabilir mi? Ayrıca Türkiye bulunduğu bölgede sağlık konusunda lokomotif olabilir mi? Yeni projeler var mı?" şeklindeki değerlendirme ve sorulara karşılık, Genel Sağlık Sigortası'ndan bahsetti.

"Her şeyden önce Genel Sağlık Sigortası bizim için en önemli reform. Çünkü her doğanın sağlık sigortasıyla doğuyor, 18 yaşına kadar bütün sağlık imkanlarından istifade ediyor olması Türkiye'de bir devrimdir" diyen Erdoğan, kendisinden önceki dönemlerde hastanelerde rehinelerin kaldığı, doğan çocukların hatta ölenlerin rehin kaldığı durumların görüldüğünü anlattı.

Erdoğan, göreve geldikten sonra sağlık bütçesini artırdıklarını, farklı farklı kategorideki hastaneleri tek çatı altında topladıklarını, randevu sistemiyle kuyruklardan kurtulunduğunu kaydederek, devlet hastanelerindeki uzman doktorların önünün kariyer için açılacağını ve şimdi bu sürecin altyapısının hazırlandığını, şu anda sadece İstanbul, Ankara veya İzmir değil, 81 ilin hastanelerinin düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

"Doktor sayımızı süratle artırmak istiyoruz"

Erdoğan, "Biz bu dönemde üniversitelerde tıp fakültesi açılmasına çok önem veriyorsak süratle doktor sayımızı artıralım istiyoruz" dedi. 

İktidara geldikleri günden beri hayali olan "şehir hastaneleri"nin temellerini atmaya başladıklarını, buraların çok çok modern ve ileri teknolojiyle donanımlı olacağını vurgulayan Erdoğan, 2017-2018 döneminden itibaren 16 büyükşehirde şehir hastanelerinin görülmeye başlanacağını, 30 büyükşehirde şehir hastanelerinin yapılacağını bildirdi.

Erdoğan, "Biz sağlık turizminde, özellikle de 60 yaş grubu üzerinde İskandinav ülkelerinden ülkemize çok çok turist çekiyoruz ve gelip burada tedavi, rehabilite oluyorlar. Artık Türkiye sağlık turizminden de ciddi bir gelir elde etmeye, hizmet vermeye başladı. Artık Türkiye bu noktada dışarıya döviz ödeyen değil, döviz alan bir ülke konumuna gelmiş bulunuyor" ifadelerini kullandı.

"Güçlü aile olmazsa güçlü devlet kurulamaz"

Bir televizyon kanalında evlilik programı yapan Esra Erol, "Türkiye'nin en çok izlenen ama bir taraftan da eleştirilen programını yapıyorum; evlilik. Aile kurumu Türkiye'de artık televizyonda konuşulabilen bir hal aldı. Eğitici ve iyi program yaptığımızda reyting alamadığımız için televizyondan kaldırılabiliyor programlarımız" dedi.

Erol'un, "Programlarımda kadını ve toplumu bir taraftan da eğitmeye çalışıyorum. Sosyal sorumluluk projeleri yaptığımızda ya da kadın sorunlarını çözüme ulaştırmak istediğimizde bürokrasinin engelleriyle karşılaşabiliyoruz, çeşitli sorunlar çıkabiliyor. Sizden ricam, Allah nasip ederse cumhurbaşkanlığı döneminizde kadın kuşağı temsilcileriyle bir araya gelebileceğimiz bir birim olabilir mi?" şeklindeki değerlendirmesi üzerine Erdoğan, Erol'un programıyla ilgili bazı bilgiler edindiğini ve programın uyandırdığı tesir açısından önemli olduğunu söyledi.

Erdoğan, parti programlarının öncelikli maddesinin "aile" olduğunu, ailenin olmadığı bir milletin çökmeye mahkum olduğunu, ailenin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi gerektiğini belirterek, güçlü aileler olmazsa güçlü devletin kurulamayacağının altını çizdi.

"Evlilik öncesi altyapı oluşturulmalı"

Türkiye'de yıllarca aile kurumunun çökertilmek istendiğini dile getiren Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı kurduklarını hatırlattı.

Bu bakanlık sayesinde aile ve sosyal politikalar üzerinde çalışma yürütüldüğünü, aile, engelli, şehit yakınları, gazilerle direkt temas kurulabildiğini aktaran Erdoğan, Bakanlığın çatısı altında söz konusu konunun takip edilebileceğini, cumhurbaşkanı olması durumunda kendisinin de bu konuyu takip etmesinin kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

Erdoğan, "Evlilik öncesi eğitim konusunda hassasiyetler çok önemli. Bunun için de bizim ortaokul, lise buralardan başlayan bir sürecin olması lazım. Üniversiteden başlayan veya affınıza sığınıyorum sokakta gelişen bir imkan olmamalı. Bu eğitimle çözülmeli" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Erol'un herhangi bir sıkıntı yaşaması durumunda her türlü desteği verebileceğini, bu tarz programları yapan herkese destek verebileceklerini dile getirdi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER