ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 13:50

Yaralı vaşak, uçakla İstanbul'a gönderildi


Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi altına alınan ve vücudunda 14 adet saçma tespit edilen yaralı vaşak, tedavi için uçakla İstanbul'a gönderildi.
    
Bayburt bölgesinde köylüler tarafından, doğada silahla vurulmuş vaziyette bulunan vaşak, Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne gönderildi.
    
Barınakta bir süre bakımı yapılan vaşak, Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanlığı tarafından tedavi edildi.
    
İstanbul Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) yetkililerinin devreye girmesi üzerine, vücudunun çeşitli yerlerinde derinde bulunan saçma tanelerinin İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde ameliyatla çıkarılmasına karar verildi.
   
  Milli Parklar Erzurum Şube Müdür Vekili Yusuf Soysal ile beraberindekiler, Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bakımı yapılan vaşağı kafes içerisine alarak, Erzurum Havalimanı'ndan tarifeli uçakla İstanbul'a gönderdi.
     Şube Müdür Vekili Soysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, vaşağın Bayburt Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nden yaralı olarak gönderildiğini belirterek, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaralı hayvanın bakımının yapıldığını söyledi.
     Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde vaşağın gerekli tedavilerinin de yapıldığını anlatan Soysal, ''Ancak burası rehabilitasyon merkezi olması nedeniyle, vaşağı İstanbul'da veteriner fakültesine tedavinin devamı için gönderiyoruz. Tedaviden sonra da İstanbul'da rehabilitasyon merkezinde bakımına devam edilecek'' dedi.
     Vaşağı uçakla gönderdiklerini ifade eden Soysal, ''Vaşağımız bugün gidiyor. Hayvan buraya geldiği zaman yaralıydı, köylü vatandaşlar tarafından bulunmuş. Tabii durumuyla ilgili çok bilgimiz yok. İstanbul'daki tedavisinin ardından daha net bilgiler ulaşacak elimize'' diye konuştu.
    
     -''Vücudundaki saçma tanelerinin çıkarılması gerekiyor''-
    
     Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Okumuş da 25 Şubat Pazartesi günü Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından vaşağın kendilerine ulaştırıldığını belirterek, yapılan muayenede vaşağın ateşli silahla vurularak yaralandığını tespit ettiklerini söyledi.
     Vaşağın kafatası kısmından yaralandığını anlatan Okumuş, şunları kaydetti:
     ''Vücudunda saçmaların bulunduğunu tespit ettik. Hemen gereken işlemler, ekibimiz tarafından gerçekleştirildi. Elbette ki bu haliyle uzun süre doğada kaldığı için genel durumu son derece kötüydü. Özellikle yapılan sıvı takviyesiyle hasta hayvanın kendine gelmesi ve yaralarının temizliği, olası bozukluklara yol açabilecek saçma tanelerinin uzaklaştırılması gerçekleştirildi. Vaşağın İstanbul'a ulaşmasını sağlayacak kadar sağlıklı olmasını temin ederek, kısmi sağlıkla İstanbul'a yolcu ettik.''
     Okumuş, ''Vücudundaki saçma tanelerinin çıkarılması gerekiyor. Ancak bu işlemlerin ardından sağlığına kavuşabilir. Bunun için İstanbul'a sevkini sağladık'' diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER