ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 11:59

Yaralı baykuş ve şahinler tedavi altına alındı

Yaralı baykuş ve şahinler tedavi altına alındı


Erzincan'da arazide yaralı vaziyette bulunan bir baykuş ile iki şahin belediyeye ait hayvan barınağında tedavi altına alındı.

Erzincan’da ağır geçen kış şartları yaban hayatını da etkiliyor. Arazide tellere çarpma ve bitkinliğe bağlı olarak düşerek yaralanan kanatlı hayvanlar, vatandaşların yardımıyla getirildikleri hayvan barınağında tedavi altına alınıyor.

Bir hafta önce kanatlarında yara bulunan ve uçamaz halde bulunan yaşları 2 ile 4 arasında değişen iki şahin ile yine aynı şekilde kanadında yara olan 3 yaşındaki erkek baykuş getirildikleri hayvan barınağında tedavi altına alındı. Yaralı şahinlerden 4 yaşında olanın kanadında meydana gelen derin yara nedeni ile kanadı kesilirken, uçmasının zor olduğu ifade edildi. Diğer şahin ile baykuşun ise tedavilerinde sona yaklaşıldığı ve doğaya bırakılacağı ifade edildi.

Erzincan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Veysel Aytekin, kış şartlarının çok zor geçmesi sebebiyle doğada bulunan kanatlı hayvanlar ile sokak hayvanlarının hayvan barınağında gerekli müdahalelerinin yapıldığını söyledi.

Aytekin, "Erzincan Belediyesi hayvan barınağı olarak doğadan bize ulaşan baykuşlar, şahinler, kartallar, akbabalar ve kedi köpek gibi sokak hayvanlarının hastalıkları ile ilgili tedavilerini yapıp daha sonra doğaya serbest bırakıyoruz. Şu anda elimizdeki bir adet baykuş ve iki şahin yaklaşık bir hafta önce bize ulaştırıldı. Biz bunların gerekli tedavilerini yapıyoruz. Gerekli iyileşme sağlandıktan sonrada doğaya tekrar bırakıyoruz. Su ve Orman Bakanlığı ekiplerinin yaban hayatı koruma noktasında yapmış oldukları çalışmalardan dolayı bizlere bu hayvanlar geliyor bizde tedavilerini yaptıktan sonra doğal yaşama geri bırakıyoruz. Kışın çok ağır olması sebebiyle bu sene çok yoğun bir sezon geçti. Yaklaşık bin 560 civarında hayvanı tedavi etmek suretiyle aldığımız ortama geri bırakmış durumdayız." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER