ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 13:17

Yaralı at ameliyatla sağlığına kavuşacak


Karpuzlu ilçesine bağlı Tekeler köyünde bir süre önce kimliği belirsiz kişi veya kişilerce sağ ön ayağı kesilerek yaralanan "Beyaz İnci" isimli at, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veterinerlik Fakültesi'nde ameliyata alındı.
ADÜ Veterinerlik Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Sarıerler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 saat sürecek operasyonun ardından atın iyileşmesini umut ettiklerini söyledi.
Tedaviden olumlu sonuç almamaları halinde yeni bir operasyon yapılabileceğini dile getiren Sarıerler, şöyle konuştu:
"Yaralı at bize beş gün önce Aydın Belediyesi ekipleri tarafından getirildi. Yaralı hayvanın sağ ön ayağında ciddi boyutta tendon yaralanmasından kaynaklanan bir kopuk var. Eklemleri çalışmıyor. Ayağı son derece kötü durumda. Beş gündür tedavi süreci devam ediyor. Bugün ameliyata alacağız. Ameliyatın yaklaşık iki saat sürmesini planlıyoruz. Tabii bu süre operasyon esnasında göreceğimiz hasarın boyutuna göre değişebilir. Tendonları onarmaya çalışacağız. Sonucunu da hep beraber göreceğiz."
Tedavi sürecinin ardından atı Aydın Belediyesi ekiplerine teslim edeceklerini kaydeden Sarıerler, "Tedavi edilemez bir vaka değil. Ancak süreci hep beraber göreceğiz. Ameliyatın ardından atın ayağını bandaja alacağız. Ayağın yaklaşık beş ay alçıda kalması gerektiğini düşünüyoruz. Ayağı alçıdan çıkarıldıktan sonra yürümesini kontrol edeceğiz. Eğer yürümesinde bir problem yaşanırsa yeni bir operasyon gündeme gelebilir" dedi.
Beş yaşındaki at, yaklaşık bir hafta önce Tekeler köyündeki tarlada yaralı halde bulunmuştu. Atın ayağının, tarlalara girmesinden rahatsız olan kişi ya da kişilerce kesildiği iddia ediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER