ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:49

Yaptığı maketleri satamayınca atölyesini kapattı


Yozgat’ta geçimini 10 yıldır yaptığı tarihi ve kültürel eserlerin maketlerini satarak sürdüren Hakan Akçinlioğlu, ürettiği ürünleri satamayınca kirasını ödeyemediği atölyesini kapatmak zorunda kaldı.

        Marangozluktan beklediğini bulamayan Hakan Akçinlioğlu (37), 10 yıldır geçimini sağladığı maket işini de maddi imkânsızlıklar nedeniyle bırakmak zorunda kaldı. Abide İş Hanı içerisinde tuttuğu küçük bir odada kurduğu atölyede mesleğini sanata dönüştüren Akçinlioğlu, son dönemlerde yaptığı maketleri satamayınca çareyi işyerini kapatmakta buldu. Akçinlioğlu, "Burası benim ekmek kapımdı fakat sahip çıkanım, bir elimden tutanım olmadığı için kapatmak zorunda kaldım. Buraya aylık 225 lira kira ödüyordum. Fakat son dönemde yaptığım maketlerimi satamayınca 3 aylık kira borcumu ödeyemedim. Ben mesleğimi severek yapıyorum. Zaten insan ancak sevdiği işi yaptığı zaman başarılı olabilir." dedi.

        İş yerini kapatmamak için büyük mücadele içine girdiğini söyleyen Akçinlioğlu, "Devletimiz İş Kurumu aracılığıyla kurslar düzenleyerek, işsizlerimize hem iş öğretiyor hem de aylık bir miktar para veriyor. Ben de maket kursu açmak için İş Kurumuza müracaat ettim. Milli Eğitim Müdürümüzle ve en son belediye başkanımızla görüştüm fakat yine de bir sonuca ulaşamadım. Ben işimi mesleğimi seviyorum. Bu yüzden bu mesleğin yok olmasını benimle birlikte ölmesini istemiyorum." ifadelerini kullandı.

        Tek hayalinin Yozgat’ın tarihi ve kültürel değerlerini içine alan minyatür bir yerleşim merkezi yapmak olduğunu söyleyen eden Akçinlioğlu, "Türkiye’de 5 ilde yapılan minyatür maketlerden oluşan bir merkezi Yozgat’ımıza kazandırmak tek hayalimdi. Tabi bunu gerçekleştirmek maddi açıdan kolay değil. Tarihi Çapanoğlu Büyük Camimiz, Tarihi Hayri İnal Konağı ve daha bunlar gibi birçok değerlerimizin yer aldığı bir alanda bu maketlerin bulunarak turizme kazandırılması ilimize ayrı bir güzellik katacaktı. Fakat bunu gerçekleştirememenin üzüntüsünü yaşıyorum." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER