ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 12:39

'Yapılacak operasyon göstermelik'


Moral FM’de Fethi Çağıl’ın sunduğu Sabah Gündemi programına konuk olan gazeteci-yazar Nevval Sevindi, son günlerde Suriye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Orta Doğu’yu değerlendirmenin her zaman zor olduğunu ifade eden Sevindi, Batı'nın Osmanlı’yı çökerttikten sonra elini Orta Doğu’dan hiç çekmediğini ve o toprakları bir bataklığa dönüştürdüğünü söyledi. Son dönemde dış politikadaki değişmelere dikkat çeken Sevindi, "Türkiye 10 yıl öncesine kadar komşularını tanımaz durumdayken şimdi tam içinde." dedi. AK Parti’nin politikasının Esad’ın gitmesi üzerine kurulu olduğunu söyleyen Sevindi, şöyle devam etti:

"Amerika istemediği bir operasyona sürükleniyor. ABD, kendi ifade ettiği kırmızı çizgi geçildiği için, kimyasal silahla binlerce kişinin ölümüne seyirci kalmanın iç politikasında sorun oluşturacağı için geri kalamıyor. Yapılacak operasyon göstermelik. Çünkü sadece hava operasyonu yapılacak. Burada Esad’tan ne istenecek. O’nu devirmek mi, korkutmak mı hedeflenecek? Bu önemli. Savaş çıktığında Esad vurulmayacak; yine millet, yine halk vurulacak. Bu bölgede kan ve petrol bitmeyecek. Bu nedenle Türkiye olarak soğukkanlı bir politika izlememiz gerekiyor. Yoksa ciddi bedeller ödenecek."


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER