ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 14:58

Yapay göz ameliyatıyla yaşama tutundu


Bebekken geçirdiği rahatsızlık sonucu sağ gözünü kaybeden 19 yaşındaki Canan Kayar, Burdur'da yapılan yapay göz ameliyatıyla estetik açıdan güzel bir görünüme kavuşacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bebekken geçirdiği su çiçeği hastalığı sonucu sağ gözünü kaybeden Canan Kayar, yaklaşık 4 ay önce evlenerek Muş'tan Burdur'a geldi.

Gözündeki rahatsızlık nedeniyle Burdur Devlet Hastanesine başvuran Kayar'a doktorlar, yapay göz ameliyatı olabileceği bilgisini verdi. Bunun üzerine Kayar, bir hafta önce ameliyata alındı.

Burdur Devlet Hastanesinde görevli Opr. Dr. Neşe Erten, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kayar'ın bebekken geçirdiği rahatsızlık nedeniyle gözünü kaybettiğini ve estetik açıdan kaygısı olduğunu dile getirdi.

Erten; Kayar'a, "Bu ameliyat yapılabilir. Görmeyi sağlayamasak da estetik açıdan güzel bir gözün olabilecek" dediğini anlattı.

Bunun üzerine Kayar'ın ameliyata alındığını belirten Erten, şunları kaydetti:

"Gözün önce ameliyatla içini boşalttık. Çeşitli materyaller kullanarak, göz içinde bir hacim oluşturuldu. Ameliyat gayet başarılı geçti. Bir süre sonra göze 'makyajlama' yapılacak. Yani hazırlanan protez dışarıdan kontak lens gibi göze takılacak. Yapay göz, diğer göz gibi hareket edebilecek ve en fazla 8 hafta içinde diğer göze uyum sağlayabilecek. Böylece gözün estetik açıdan kötü görüntüsü ortadan kalkmış olacak."

Erten, yapay göz ameliyatının Burdur'da ilk kez yapıldığını ve masrafların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılandığını bildirdi.

Canan Kayar ise şimdiye kadar pek çok doktora gittiğini, ancak yaşadığı soruna bir çözüm bulamadığını söyledi.
Burdur Devlet Hastanesinde başarılı bir ameliyat geçirdiğine işaret eden Kayar, "Eşim ve doktorum sağolsunlar benimle çok ilgilendiler. Onların sayesinde bu mutluluğu yaşıyorum. Şimdiye kadar gözümdeki kötü görüntü nedeniyle insan içine çıkamıyordum. Hep kendime engel görüyordum. Eve kapanıyordum. Bir süre sonra dışarıda gezebileceğim" dedi.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER