ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 11:20

Yanlış bacağa protez takıldı iddiası

Annesinin yanlış bacağına protez takıldığını iddia eden vatandaş ameliyatı yapan hastaneye tepki gösterdi.


Annesinin yanlış bacağına protez takıldığını iddia eden vatandaş ameliyatı yapan hastaneye tepki gösterdi. Ameliyat yapılan hasta ise Başbakan’a seslenerek “Ben de onun bir annesiyim hakkımı arasın” talebinde bulundu.

Kağıthane’de yaşayan 79 yaşındaki Hamide Çolakoğlu, sol diz kapağındaki sorun nedeniyle hastaneye başvurdu. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir ay önce ameliyat olan Çolakoğlu’nun iddiaya göre sol bacağı yerine sağ bacağına protez takıldı.

Yüksel Çolakoğlu, annesine yanlış ameliyat yapıldığını öne sürdü. 7 yıl önce sol diz kapağı üzerine düşen annesinin bu süre içerisinde iğne ile yaşamına devam ettiğini anlatan Çolakoğlu, 2011 yılı Kasım ayında ameliyat yapılmasına karar verildiğini söyledi. Çolakoğlu, bu tarihte verilen yatış ve randevu formunda sol bacak olarak belirtildiğini anlattı. 19 Mayıs 2012 günü operasyonun gerçekleştiğini belirten Çolakoğlu, annesinin yanına gittiğinde sağ bacağından ameliyat yapıldığını fark ettiğini kaydetti.

Hastanede bu duruma tepki gösterdiğini ifade eden Çolakoğlu, “Doktorlar geldi, konuşmalar oldu. Bana ‘sorumlu kimse gereken yapılacak’ dendi.” diye konuştu. Ağabeyinin Sağlık Bakanlığı’nın şikayet hattını aradığını aktaran Çolakoğlu, “Yanlış bacaktan ameliyat yapıldığını söyledi. Dosyaların değiştirilme ihtimali olduğunu belirtti. ‘Çok büyük iddia’ demişler. Biz dosyayı istedik. Bize savcılık kararıyla verilebildiğini söylediler. Fotokopilerini istedik. Tam 4 saat sonra verdiler. Bize verilen dosyada her iki bacağında da sorun olduğu yazılı. Oysa ilk randevu formunda sol bacak olduğu yazılı. Biz de sol dizinde sorun olduğunu söylemiştik zaten.” dedi.

Hastanenin kendi içinde yaptığı incelemiyi beklediklerini ancak oradan herhangibir şey çıkmadığını söyleyen Çolakoğlu, “Kendi içinde yaptıkları incelemeye göre onlar haklı. Hastaya sormuşlar hasta sağ bacağını göstermiş. Bunun bir kaydı vardır ispatlasınlar. Annem de sormadıklarını söylüyor. Bize de zaten hiç bahsedilmedi sağ bacaktan ameliyat yapılacağı.” iddiasında bulundu.

Çolakoğlu, bayram tatili sonrasında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını kaydetti.

Ameliyat olan Hamide Çolakoğlu’da ameliyattan hemen sonra görevlilere durumu söylediğini anlattı. Anne Çolakoğlu, “Ben sol bacağıman geldim, siz sağımı yaptınız dedim. Hiç sol bacağıma el atmadınız dedim. Kadın düşündü kaldı. Bana hangi bacağımdan ameliyat olacağımı sormadılar.” şeklinde konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen anne Çolakoğlu, “Ben de onun bir annesiyim, hakkımı arasın.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER