ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 14:42

"Yangın sayısı arttı, yanan alan azaldı"

"Yangın sayısı arttı, yanan alan azaldı"


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu seneki orman yangınlarının geçen yılın aynı dönemine göre sayısının fazla, ancak zarar gören alan miktarının daha az olduğunu açıkladı.

İnceleme ve temel atma törenleri için memleketi Afyonkarahisar’a gelen Eroğlu, valilik ziyaretinde basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Eroğlu, yangınlarını zararlarını en aza indirmek için gerekli tedbirleri aldıklarını ve bunda da başarılı olduklarını belirtti. Eroğlu, yangınlara ortalama 15 dakikada müdahale edebildiklerini kaydetti.

Orman yangınları ile mücadelede Akdeniz ülkeleri arasındaki en başarılı ülke durumunda olduklarını ifade eden Eroğlu, “Bizim yılda ortalama 8 ile 10 bin hektar alan zarar görüyor. Ama yılda biz 500 bin hektara yakın bir alanda ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. 10 bin hektar nerede 500 bin hektar nerede. Diğer ülkelerde Fransa, ispanya, Yunanistan, İtalya ve Portekiz’de yangında zarar gören alan miktarı 100-150 ve 200 bin hektarlar seviyesinde. Dolayısıyla biz başarılıyız.” dedi.

    Bu sene havaların sıcaklarının ortalamanın bir derece üzerinde olduğunu belirten Eroğlu, “Dolayısı ile yangın sayısı arttı fakat geçen seneye göre daha hızlı müdahale ediyoruz. Bu sene ciddi bir tedbir aldık, arkadaşlara şu talimatı verdik, geçmişte 45 dakikada yangın yerine ulaşırken geçen sene bu süre 18 dakikaya indi. Bu senede 15 dakikaya indireceğiz.Bazı kritik bölgelerde meteoroloji ile temas kuruluyor ve nem oranları düşük bölgeler belirleniyor. O bölgelere daha hızlı müdahale ediliyor. Dolayısı ile şuanda yangın sayısı çok, ama yanan alan miktarı geçen seneden daha az.” diye konuştu.

    Bakan Eroğlu’nun ziyaretine Afyonkarahisar Belediye başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ve daire müdürleri katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER