ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:21

Yakıt çalmak için 200 bin lira harcamışlar


Kocaeli'de kazdıkları 5 tünel aracılığıyla NATO boru hattından 150 ton akaryakıt çaldıkları iddiasıyla gözaltına alınan şüphelilerin, bu işlerinde 200 bin lira masraf yaptıkları ifade edildi. Polis, şüphelilerin lideri olduğu ileri sürülen Mehmet Ç.'yi de gözaltına aldı. Operasyonda 22 kişi gözaltına alındı.

Kocaeli Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyonunun ayrıntıları ortaya çıktı. Körfez ilçesi Hamit Kaplan Caddesi üzerinde bir yer kiralayan şahıslardan şüphelenen vatandaş, durumu polise haber verdi. Şahıslar ihbar edildiklerini anlayınca malzemelerini bırakarak kaçtı. Polis, yaptığı incelemede, NATO boru hattına giden yaklaşık 30 metrelik bir tünel buldu. Kocaeli Asayiş Şube Müdürlüğü, operasyonu genişleterek; önce şahısları, sonra irtibatta oldukları kişileri belirledi. Şahısların, Derince ve Körfez ilçelerinde kiraladıkları iş yeri ve depolar takibe alındı.

Takip esnasında şahısların kiraladıkları yerlerden tünel kazdıklarını ve akaryakıt çaldıklarını tespit eden emniyet güçleri, şahısların yaptığı yükleme ve sevkiyatı takibe aldı. Takipte, akaryakıtın yüklendiği tankerin yakalanmaması için 3 kilometre önünden ve 3 kilometre arkasından sürekli olarak şüphelilerin önlem aldığı tespit edildi. Polis, takip esnasında çalınan akaryakıtı taşıyan bir tankeri ele geçirdi. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı ve çıkarıldığı adli merciler tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu. 5 aylık takipte yeterli delil ve bilgiye ulaşan Kocaeli Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro ekipleri, operasyon için düğmeye bastı. Kocaeli İl Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Kocaeli başta olmak üzere İstanbul, Tokat ve Amasya illerinde düzenlenen operasyonda, NATO boru hattından örgütlü olarak enerji ve akaryakıt kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen 22 kişi gözaltına alındı.

Şahıslarla birlikte operasyonda 7 adet kamyon, 3 adet minibüs, 5 adet hilti, NATO hattından yakıt çekmek için kullanılan 500 metrelik hortum, 10 adet akaryakıt tankı ve boru hattından yakıt çekmek için kullanılan düzenekler ile 1 adet tabanca, bir miktar kenevir tohumu, yaklaşık 200 gram toz esrar ele geçirildi. Zanlıların sorguları devam ederken, pazartesi günü adliyeye sevk edilmelerinin beklendiği öğrenildi. Yapılan incelemelerde, şahısların yerleri kiralamak, tünel kazmak için gerekli aletleri almak için yaklaşık 200 bin lira para harcadıkları tahmin ediliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER