ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2013 Çarşamba 09:52

Yahudilerden BM önünde İsrail protestosu


ABD'nin New York kentinde, Filistin bayrağı ve İsrail karşıtı pankartlar taşıyan bir grup Yahudi genç, Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde protesto gösterisi düzenledi ve "İsrail'e boykot" sloganı attı.
Amerikalı Yahudiler Joel Pollak, Joel Eidlisz, Joel Aron ve Volf Schwartz, İsrail'i izlemekte olduğu politikalar nedeniyle BM önünde protesto etti.
Yahudilere özgü kıyafet ve saç tıraşlı gençlerin protestosu çevreden geçenler tarafından merakla izlendi. Yoldan geçen bazı araç sürücülerinin korna çalarak destek verdikleri eylemcilere bazı Yahudiler tepki gösterdi. Filistin bayrağı taşıyan Yahudi gençler, İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddeti bir an önce durdurması gerektiğini vurguladı.
"Filistin'e evet, İsrail'e hayır", "Yahudiliğe evet, Siyonizme hayır" ve "İsrail devleti gitmeli" şeklinde sloganlar atan Yahudi eylemciler İsrail devletine yönelik boykot çağrısında bulundu.
Eylemcilerden Joel Eidlisz, AA'ya yaptığı açıklamada, İsrail'i uygulamakta oldukları politikaları tasvip etmedikleri için protesto ettiklerini söyledi. İsrail devletini bölgede barış ve huzur ortamını yok etmekle suçlayan Eidlisz, "Yahudiler, Siyonist hareket başlayana kadar, uzun yıllar boyunca Filistinlilerle aynı topraklarda barış içinde yaşadılar. Sonrasında Siyonist hareket Yahudi kimliğini bizden çalarak, ideolojisini uygulamaya başladı" diye konuştu.
Eidlisz, gerçek Yahudilerin bölgeden uzaklaşmak zorunda bırakıldığını ileri sürerek, mevcut durumun Filistinliler kadar Yahudiler açısından da rahatsız edici olduğunu dile getirdi. İsrail devletinin izlediği politikaların Yahudilikle bağdaşmadığını sözlerine ekleyen Eidlisz, kutsal kitapların insan öldürmeyi yasakladığını, bunun da tezlerini doğrulayan bir gösterge olduğunu bildirdi.
Göstericilerden Joel Pollak da Yahudilerin gelenek ve dinlerine bağlı insanlar olduklarını vurgulayarak, İsrail'in sergilediği saldırgan tavrın dünya genelinde nefret uyandırdığını anlattı.
Yahudi gençlerin eylemi olaysız sona erdi.
KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER