ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 19:47

Yabancıların yanlış defnedilmesi iddiasına yalanlama

Yabancıların yanlış defnedilmesi iddiasına yalanlama


Antalya'nın Alanya ilçesinde, yabancıların yanlış defnedildiği iddialarına, emekli Alman papazdan tepki geldi. Emekli papaz Dieter Eggers, kendi inanışlarına göre cenazelerin Batı veya Doğu yönünde olabileceğini belirtti. Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu da yabancıların defin işlemlerinin, cenazenin başındaki kendi dini görevlilerin yönlendirmelerine göre yapıldığını ifade etti.

Alanya'da birçok cenaze töreninde bulunduğunu dile getiren Eggers, "Burada bir ekibimiz var. Mezarlığı temizliyorlar. Bununla gurur duyuyorum. Buradaki yabancılar mezarında iki kişilik yer kalmış. Bu iki mezar yeri de bittikten sonra Hristiyanlara başka bir mezarlık verildi. Mezar sahipleri istediği gibi cenazesini koyabilir. Kendi tecrübelerime dayanarak bunu söylüyorum. Böyle bir kural yok. Bizde cenazeler yakılıyor. Bizde Kuzey-Güney, Batı-Doğu bizde mevcut değildir. Böyle bir şey tanımıyorum." dedi.

"YABANCI DEFİNLERİNDE KENDİ DİN GÖREVLİLERİ DE BULUNUYOR"

Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu da yabancıların, din görevlilerinin söylediği ve tarif ettiği şekilde defnedildiğini kaydetti. Karaoğlu, yabancıların dini vecibelerine herhangi bir müdahalelerini olmadığını, sadece taziye amaçlı olarak mezarlıkta bulunulduğunu söyledi.

Karaoğlu, "Biz onların nasıl defnedileceklerini bilmeyiz. Yabancı cenazeler defnedildiklerinde yanlarında akrabaları, papazları, dostları oluyor. Cenazelerine katılıp acılarını paylaşıyoruz. Bunlar Alanya'da yaşıyorlar. Dinlerine göre defnetmek istiyorlarsa, Doğu ve Batı yönünü de çok iyi bilirler. Onların istedikleri gibi defnetme özgürlükleri var. Dinlerine saygı duyuyoruz ve acılırını paylaşıyoruz." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER