ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 11:10

Yabancı öğrencilere "köprü" oldular


Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği, yaklaşık 2,5 yıldır lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için yurt dışından Türkiye'ye gelen öğrencilere destek sağlıyor.
     Dernek Başkanı Erkan Halıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temel hedeflerinin yabancı öğrenci algısını ortadan kaldırıp, misafir öğrenci algısını getirmek olduğunu söyledi.
     Türkiye'deki yaklaşık 35 bin misafir öğrencinin çoğunun Müslüman ülkelerden geldiğini ifade eden Halıcı, "Onlar bizim için yabancı değil kardeşimiz. Türkiye'de kaldıkları 3-4 yılda misafirimiz oluyorlar. Biz de ülkelerine gittiğimizde onların misafiri oluyoruz" dedi.
     Ankara'da yaklaşık 5 bin yabancı uyruklu öğrencinin eğitim gördüğünü anlatan Halıcı, 250-300 öğrenciyle sürekli irtibat halinde olduklarını, ilgilendikleri öğrenci sayısının ise bini geçtiğini belirtti.
     Düzenli olarak eğitim programları ve geziler hazırladıklarını dile getiren Halıcı, şöyle devam etti:
     "Türk kültürünü öğrenmeleri için öğrencileri yurt içinde gezilere götürüyoruz. Çanakkale Şehitliği, Bursa Uludağ ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne gezilerimiz oldu. Programlarda yabancı öğrenciler de kendi ülkelerini tanıtıyor. Bu sayede kardeşlerimiz, toplumda kendilerini ifade edebilme ve hitap kabiliyetlerini geliştirebilme imkanı buluyor."
     Kutlu Doğum Haftası kapsamında, "Peygamber Efendimize Mektup" yarışması düzenlediklerini de anlatan Halıcı, yurt dışından gelen öğrencilerin mektupları Türkçe yazdığını ifade etti. Dereceye girenlere ödüllerinin verildiğini dile getiren Halıcı, bu öğrenciler için Karadeniz gezisi düzenleyeceklerini kaydetti.
     Türkiye'ye eğitim amacıyla gelen öğrencilerin adaptasyon ve başarı oranlarını yükseltmeleri amaçladıklarını anlatan Halıcı, farklı ülke ve kültüre sahip öğrencilerin birbirlerine karşı sevgi ve muhabbetinin artmasına katkı sağlamayı da hedeflediklerini söyledi.
    
     -"Derneğin sosyal faaliyetleriyle sıla hasretini azaltıyoruz"
    
     Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde yüksek lisans eğitimi alan Kazakistanlı Galimcan Tacibayev, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu olduğunu belirtti.
     Lisans eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine döndüğünü anlatan Tacibayev, şöyle konuştu:
     "Ülkemde üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştım. 8 yıl sonra Türkiye'ye dönmek nasip oldu. Birçok derneğin çalışmalarına katıldım. Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneğinin en önemli özelliği, Asya'dan Avrupa'ya dünyanın değişik bölgelerinden öğrencilere yardımcı olması. Onlar sayesinde Türkiye'ye tanırken kendi kültürümüzü ve ülkemizi de tanıtma fırsatı yakaladık."
     Ganalı Abdulhafız Adam da Diyanet Vakfı bursuyla Kayseri Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesinden mezun olduğunu söyledi.
     Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği 2. sınıfta eğitim gördüğünü belirten Adam, 6 yıldır Türkiye'de yaşadığını ve derneğin sosyal faaliyetleriyle sıla hasretini azaltıklarını kaydetti.
     Evli ve bir çocuk babası olduğunu anlatan Kosovalı Beni Kizolli ise Gazi Üniversitesi Trafik Planlaması ve Uygulaması Anabilim Dalı'nda doktora yaptığını söyledi.
     Kizolli, 2011'de devlet bursunu kazanarak Türkiye'ye geldiğini ifade ederek, "Prizren'den geldim. Arnavut arkadaşlarım sayesinde dernekle tanışma fırsatı buldum ve değişik faaliyetlerine katıldım. Dernek kendi dillerimizi, yemeklerimizi, gelenek ve göreneklerimizi birbirimize ve Türk halkına aktarmamıza yardımcı oldu" diye konuştu.
     Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Miraç Sıddıqui, Nepal'den geldiğini ve gördüğü yakın ilgiden memnun olduğunu bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER