ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2013 Çarşamba 21:55

Yabancı öğrenciler ailelerinden uzakta bayram sevinci yaşadı

Yabancı öğrenciler ailelerinden uzakta bayram sevinci yaşadı


Zonguldak’a üniversite okumaya gelen yabancı öğrenciler, Türkiye insanının misafirperverliği sayesinde ailelerinden uzakta da olsalar Kurban Bayramı sevincini yaşadıklarını söyledi.

Fatih Akademi Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Platformu tarafından Zonguldak Kredi Yurtlar Kurumu'nda düzenlenen organizasyonda, ailelerinden binlerce kilometre uzakta bayrama giren yabancı öğrenciler, mutlu bir bayram geçirdi.
Zonguldak KYK Yemekhanesi’nde düzenlenen bayramlaşma törenine Zonguldak KYK Müdürü Şükrettin Yılmaz, yurt idarecileri ve personeli ile yabancı öğrenciler katıldı.

İlk olarak yurt müdürü Şükrettin Yılmaz, Fatih Akademi KYK Platformu Başkanı Mehmet Genç ile bayramlaşan yabancı ülke öğrencilerine kavurma ve ayran ikram edildi. Ailelerinden uzakta bayrama buruk giren 50 yabancı ülke öğrencisi, kurum yetkilileri ve Fatih Akademi KYK Platformu görevlilerinin sıcak ilgisiyle büyük sevinç yaşadı.

Programda konuşan Zonguldak KYK Müdürü Şükrettin Yılmaz, “Evlerine gidemeyen ve ailelerinden uzakta olan siz arkadaşlarımızı Fatih Akademi KYK Platformu ve Zonguldak Yurt Müdürlüğü olarak kurbanın anlam ve önemini unutmamanız için böyle bir etkinlik düzenledik. Bizler de sizlerin bir büyüğünüz ve aileniz olmamız nedeniyle sizlere böyle bir ortam yaşatmak istedik.” dedi.

YABANCI ÖĞRENCİLERİN SEVİNCİ

Ailelerinden uzakta olmalarına rağmen gerçek bayram sevinci yaşadıklarını belirten yabancı öğrencilerden Afganistanlı Kamila Rahimi, “Yol uzaklığından dolayı evime gidemedim. Ama yine de buradaki arkadaşlarımız bizi yalnız bırakmadılar ve bayramı kutladık. Anne babamızla birlikte bayram geçiremesek de buradaki Türk arkadaşlarımız bayram sevinci yaşattığı için teşekkür ederim.” ifadesini kullandı.

Afganistanlı Aziza Abdulaziz ise “Ben kendi ülkeme gidemediğim için çok üzülmüştüm. Ama buradaki etkinlikte bizi yalnız bırakmadılar. Allah onlardan razı olsun.” diye konuştu.

Somalili Abdifatah Farah, “Bu organizasyon bize çok iyi geldi. Türk insanları bize annelik babalık yaptı. Bizi çok duygulandırdılar.” şeklinde duygularını dile getirdi.

Yemenli öğrenci Muaz Saed şunları söyledi: “Burada gördüm ki iki tür arkadaş var. Birinci arkadaşlarım Yemen’de, ikinci arkadaşlarım burada. Bayramınız mübarek olsun.”

Somalili Muhammed Ahmed ise şöyle konuştu: “Ama gerçekten hiç gurbet hissetmedim. Ailemizle beraber bayram yapıyor gibi olduk. Bize bu imkanı sağlayan Fatih Akademi KYK Platformu’na teşekkür ediyoruz.”

"GERÇEK TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİNİ GÖSTERDİK"

Fatih Akademi KYK Platformu Başkanı Mehmet Genç, yaptığı açıklamada, “Biz KYK’da kalan ve memleketleri uzak olduğu için ailelerine özlem duyan arkadaşlarımızı bayramda bir araya getirdik. Bayram onlar için uzaklık olmasın, mahiyeti yakınlaşmak olan bu ibadeti birlikte paylaşalım istedik. Sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz. Kavurmalarımızı birlikte yedik, burada bayram yaşadık.” dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER