ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:34

Yaban ördekleri doğaya bırakıldı


Kaçak avcılar tarafından yaralanan, iki ay boyunca köy sakinleri tarafından bakımı yapılan 130 yaban ördeği, Poyrazlar Gölü'ne bırakıldı.
    
Sakarya Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ekiplerince güme (avcı kulübesi) denetimlerinde ele geçirilen, yaban ördeklerini tuzağa düşürmek amacıyla kullanılan, ''mühre'' adı verilen ördekler, tedavi için Söğütlü Atıcılık ve Avcılar Kulübü'ne teslim edildi.
     Kulübe üye avcılar ve köy sakinlerince iki ay boyunca bakımı yapılan 130 yaban ördeği, Poyrazlar Gölü ve Söğütlü ilçesindeki Yeşilvadi Göleti'nde ekipler tarafından doğaya salındı.
     Sakarya Orman ve Su İşleri Müdürü Osman Demirel, gazetecilere yaptığı açıklamada, denetimlerde kaçak avcıların kullandığı ''mühre''lere el konulduğunu anlattı.
     Kara Avcılığı Kanunu'na göre korunaklı gümelerle avlanmanın yasak olduğuna dikkati çeken Demirel, şöyle konuştu:
     ''Canlı mühreyle avlanmak kanunen yasaktır. Dolayısıyla bunlar görüldüğünde el konulmaktadır. Görmüş olduğumuz canlı mühreler gümelerde ele geçirilip, sahipleri belli olmayan, sahiplenilmeyen ördeklerdir. Mühreleri kontrolümüz altında Poyrazlar Gölü'ne bıraktık. Gölde daha önce de aynı türler mevcut olduğu için adaptasyonda hiçbir sıkıntı olmadı.''
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER