ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 11:29

Yaban hayvanlarına yem desteği


 Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, özellikle kış aylarında yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanlarının aç kalmaması için bu yıl doğaya 450 ton yem bırakmayı planlıyor.
    
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, her yıl gerçekleştirdiği yemleme çalışmalarına bu kış da sürdürdü. Yemleme çalışmaları, özellikle kış aylarında yiyecek sıkıntısı yaşayan yaban hayvanlarının ve kuş türlerinin zorlu kış şartlarında aç kalmasını önlemek, ayrıca yaban hayvanların yerleşim merkezlerine inmelerinin önüne geçmek için yapılıyor.
    
Taşra birimleri, toprak yüzeyinin karla kaplanması durumunda memeli hayvanların otlara ulaşma imkanı azalınca belli bölgelere ot ve saman; toprak yüzeyi aşırı soğuktan donduğu zamanda ise yerde kar olmasa bile, kanatlı hayvanların beslenebilmeleri için buğday, arpa, mısır dağıtarak, hayvanların hayatını devam ettirmelerine destek oluyor.
    
Bu kapsamda, 2012-2013 kış sezonunda bugüne kadar tüm yurtta yaklaşık 185 ton yem yaban hayvanlarıyla buluşturuldu. Geçtiğimiz yılın kış aylarında 330 ton yem bırakılan doğaya, bu kış mevsiminin sonuna kadar bu miktarın 450 tona yükseltilmesi planlanıyor.
    
Öte yandan Türkiye'de vatandaşlar da yemleme çalışmalarına katılıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Avcılık ve Yaban-Av Hayatı Koruma Konfederasyonu ve Yaban TV işbirliğiyle gerçekleştirilen ''Kınalı Keklik Yemleme Kampanyası''na 265 bin kişi katılarak bin ton yem bağışlandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER