ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 11:18

Yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı


Kars'ta kış şartları dolayısıyla yiyecek bulmakta zorluk çeken yaban hayvanları için doğaya sakatat ve yem bırakıldı.
Orman ve Su İşleri Erzurum 13. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer ve Kars Şube Müdürü Murat Doğanay ile 10 kişilik personel, yaban hayvanlarını yemlemek için Dereiçi mevkisine geldi.
Kılınçer, Doğanay ve beraberindekiler kovalara doldurdukları yemleri ve poşetler içindeki sakatatları kış şartları nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için kayaların diplerine koydu.
Kılınçer, yaptığı açıklamada, bölgede özellikle keklik popülasyonunda önemli bir azalış hissettiklerini belirterek, bu azalışın ülke genelinde görüldüğüne dikkati çekti.
Bölge genelinde keklik yemlemesi çalışması başlattıklarını dile getiren Kılınçer, "Bölgemiz genelinde yemleme çalışmalarına başladık. Bugün de Kars Dereiçi mevkisinde yemleme çalışması yaptık. Geçen yıl toplam 70 tonluk yemleme çalışması yapmıştık. Bu yıl da bu hedefe doğru ilerliyoruz. İnşallah hava şartları müsait olduğu sürece yemleme çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.
Kılınçer, doğadaki dengeyi korumayı amaçladıklarına vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Buradan halkımıza da çağrıda bulunmak istiyorum. Yaban hayatına önem vermelerini, yaban hayatının gelişmesi için evlerindeki yemek artıklarını doğaya bırakmaları çok önemli olacaktır. Bugün 500 kilogram buğday, 50 kilogram da sakatat bırakıldı. Bu çalışmalarımız her gün devam etmekte. Sarıkamış'ta, Kağızman'da yaban hayatı gelişme sahalarımızda çalışmalarımız peyder pey devam edecek. Eğer kar yağışı fazla olursa yemleme çalışmalarımızı artıracağız. Şu anda planlamamızı 70 tona kadar yaptık. Bunu daha yüksek rakamlara çıkaracağız."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER