ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2014 Perşembe 00:05

Win Tin son yolculuğuna uğurlandı

Win Tin son yolculuğuna uğurlandı


Myanmar'da demokrasi yanlısı hareketin önde gelen isimlerinden gazeteci ve şair Win Tin son yolculuğuna uğurlandı.
Pazartesi günü 85 yaşında hayatını kaybeden ve 2008 yılında serbest bırakılmadan önce ülkenin en uzun süre cezaevinde yatan siyasi mahkumu olan Win Tin'in cenaze törenine, Myanmar'daki ABD Büyükelçisi Derek Mitchell ve Nobel barış ödüllü Myanmarlı insan hakları savunucusu Aung San Suu Çii dahil olmak üzere binlerce kişi katıldı.
Win Tin, 1988 yılında Suu Çii'nin Ulusal Demokrasi Birliği'ni kurmasına yardım etmişti.
Törene katılanlardan, eski siyasi mahkum Robert Sann Aung, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Tin Win'in ruhu sonsuza dek yaşayacak" dedi.
Robert Sann Aung'un törendeki çok sayıdaki kişi gibi mavi bir cezaevi yeleği giydiği görüldü. Win Tin'in serbest bırakıldıktan sonra cezaevi kıyafetlerini çıkarmak istemediği biliniyor. Cenazeye katılanların bu seçimi, Myanmar'daki siyasi mahkumlara dikkati çekme ve ülkenin henüz özgürleşmediğini gösterme amacı taşıyor.
Mezarlığın krematoryumu dışında AA muhabirine konuşan Myanmarlı eylemci Nay Sat Kyar, Ulusal Demokrasi Birliği'nin Win Tin olmadan zayıf kalacağını ifade ederek, "Gerçekten güçlüydü" yorumunu yaptı.
Myanmar'da 2011 yılında başlayan reform sürecini takip eden yıllarda, Win Tin ordu tarafından göreve getirilen sivil yönetimi en açık şekilde eleştirenlerden biri olmayı sürdürmüştü.
Win Tin, kamuoyunun önünde Su Çii'yi eleştiren Ulusal Demokrasi Birliği'nin birkaç üyesi arasında da yer alıyordu.
Demokrasi yanlısı harekette yer aldığı gerekçesiyle 1989 yılında cezaevine gönderilen Win Tin, 19 yıl hapis yattı. Win Tin'in cezaevinde türlü işkencelere maruz kaldığı, gardiyanların kendisine kalem vermemesi üzerine tuğla tozu kullanarak hücresinin duvarlarına şiirler yazdığı biliniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER