ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 17:24

Washington Post Suriye olaylarının etkilerini araştırıyor

Washington Post Suriye olaylarının etkilerini araştırıyor


Washington Post Gazetesi muhabiri Kevin Sullivan, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf H. Civelek ile röportaj yaptı.

Civelek’in makamında gerçekleşen röportaja, Limak Port Satış ve Pazarlama Sorumlusu Meral Zeytinoğlu da katılarak, konuşmaların tercümesini üstlendi.

Röportajda, Suriye’de yaşanan savaşın ekonomik açıdan etkileri üzerine çalışma yaptıklarını belirten muhabir Sullivan, “Aynen beklediğim şeyleri gördüm. Suriye’den göç eden insanların rakamı inanılmaz seviyeye ulaşmış. Sene sonunda bu rakamın bir milyona çıkacağı söyleniyor.” dedi.

Washington Post Gazetesi’ni çok takip ettiğini belirten Belediye Başkanı Yusuf H. Civelek, olaylara geniş perspektiften bakıldığında mevcut yönetimlerin artık insanları tatmin etmediğini, bu elbisenin dar geldiğini söyledi. Başkan Civelek, insanların birey olarak kendi özgürlüğünü fark edebilmek ve yaşamak istediğini aktardı.

Suriye’de yaşanan sorunların Türkiye’yi her bakımdan olumsuz etkilediğini vurgulayan Yusuf H. Civelek, “En fazla Suriye’yle komşu olan iller ekonomik olarak büyük zarar gördü. Suriye’yle 850 km sınırımız var. Sadece Hatay değil, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis’in de olumsuz etkilendi. Bu illerin hem coğrafik yakınlığı hem de akrabalık ilişkileri var. Taşıma sektörü çok büyük zarar gördü. Tır filoları atıl vaziyette. Suriye’de insanlık dramı yaşanıyor. Milyonlarca kişi evini terk edip Lübnan ve Türkiye’ye akın etmiş durumda. Irak’ta da, Libya’da, Mısır’da da böyle. Dünyada insanın evini kaybetmesinden daha kötü ne olabilir.” diye konuştu.

İki buçuk yıl kadar önce Suriye ile Türkiye arasında iyi ilişkiler olduğunu ifade eden Civelek, “Pasaportsuz günübirlik geçişler oluyordu. Dini bayramlar karşılıklı olarak kardeşlik ortamında kutlanıyordu. Suriyeliler alışveriş yapıyorlardı. Denizden yararlanıp dönüyorlardı. Şimdi bütün bu olumlu hava tersine döndü. Esnafın ekonomik kazancı da ortadan kalktı” dedi.

İskenderun limanının çalışmasının önemine değinen Yusuf H.Civelek, “1.5 yıl öncesine kadar İskenderun limanı fonksiyonunu kaybetmişti. Pek hizmet veremiyordu. Liman özelleştirilmesini üstlenen Limak firması çok büyük yatırımlar yaptı. Liman bu şekilde hizmet verir hale geldi. Liman da olmasa roro taşımacılığı da olmayacak işler büsbütün bozulacaktı.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER