ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 13:31

Vural Savaş'tan AK Parti itirafı

Vural Savaştan AK Parti itirafı

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, AK Parti’yi Ecevit yüzünden kapatamadıklarını söyledi.


Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş ’tan yıllar sonra itiraf gibi açıklamalar geldi.

Bir televizyon programına konuk olan Vural Savaş yaşanan bütün sorunların siyasetçilerin yasalara aykırı davranmasından kaynaklandığını iddia etti. Savaş, “6’ya 5 oy ile parti kapatabilecekken Ecevit bunu 7’ye 5’e çıkardı. Böyle olmazsa şimdi AKP kapatılacaktı. Erdoğan’ın milletvekilliği, Başbakanlığı düşecekti, yargıda hesap veren o olacaktı. Ergenekon soruşturmaları bu şekilde yapılamayacaktı” dedi.

VURAL SAVAŞ KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1972'de Ankara Hakim adayı olarak mesleğine başladı. Sırasıyla Aralık ve Gülnar hakimliği ile Yargıtay Ceza Genel Kurulu Tetkik Hakimliği görevlerinde bulundu.

7 Kasım 1987'de Yargıtay üyeliğine seçildi. 1990 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu yedek üyeliği ve 1993 yılında HSYK asıl üyeliğine seçildi; Seyfi Oktay'ın Adalet Bakanı olduğu dönemde yapılan bazı atamalar ve seçimleri içine sindiremediği için bu görevinden Mart 1994'te istifa etti.

Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından 17 Ocak 1997 tarihinde Süleyman Demirel tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiştir. 19 Ocak 2001 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır.Daha sonra Antalya'ya yerleşmiştir. Evli ve üç çocuk babasıdır. Sözcü Gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

28 Şubat süreci'nde Refah Partisi, daha sonra Fazilet Partisi'nin kapatılma davalarını açtı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER