ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 18:05

Vukuatlı gemi Çanakkale Boğazı'nda

Vukuatlı gemi Çanakkale Boğazında

Daha önce Suriyeli muhaliflere silah taşıdığı iddiasıyla gündeme gelen, Libya bandıralı "Al Entisar" isimli gemi, Çanakkale Boğazı'nda demirletildi.


İstanbul Tuzla Limanı'ndan Libya'ya gitmek üzere hareket eden gemi, Marmara Denizi'nden Çanakkale Boğazı'na bugün sabah saatlerinde girdi.

Gelibolu'dan klavuz kaptan alan gemi, Gocuk Burnu açıklarına geldiğinde telsizle Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi (VTS)'ne rapor etti ancak klavuz kaptan, gemide birçok uygunsuzluk tespit ettiğini bildirdi. Gemi kaptanınınsa aşırı tepki göstererek tahrik edecek şekilde üzerine yürüdüğünü ifade etti. Bu gelişmeler üzerine gemi, seyir emniyetini tehlikeye attığı için Eceabat ilçesi yakınlarındaki Kilye Koyu'na demirletildi. Bölgeye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait Kurtarma–5 römorkörü ve Kıyı Emniyeti–2 botu gönderildi. Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı'na ait bir bot da olay yerine intikal etti. Klavuz kaptan Mehmet Karcı, Kıyı Emniyeti–2 botu tarafından alınarak Çanakkale'ye götürüldü.

Çanakkale Liman Başkanlığı'nın gemide kontrol ve denetimler yapacağı, idari soruşturma sonucunda gerekli görülürse para cezası kesileceği öğrenildi. İşlemlerinin tamamlanmasından sonra sorvey kontrolünün ardından geminin seyrine izin verilebileceği bildirildi.

Al Entisar, 2012 Aralık ayında İskenderun'a gelmiş, Suriyeli muhaliflere füze getirdiği iddiası ortaya atılmıştı. İskenderun Limanı'na yanaşan gemi, aynı zamanda balıkçı teknesi bildiriminde bulunmuştu. Gemide geçen yıl nisan ayında ise İstanbul Tuzla Limanı'ndan aldığı iddia edilen çok sayıda silah parçası ele geçirilmişti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER