ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 13:39

Vücudunun yüzde 3'lük hareket kabiletiyle resim yapıyor


Bodrum'da, vücudunun yüzde 97'si engelli olan resim öğretmeni, engellilere destek için yaptıkları resimlerden oluşan bir sergi açtı.
2004 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu boynundan aşağısı felç olan resim öğretmeni Tuğrul Cankurt, sağ kolundaki yüzde 3'lük hareket sayesinde koluna bağlanan fırçayla resim yapmaya başladı. Yaklaşık bir yıldır resim yapan Cankurt, 25 resmini Oasis Nurol Kültür Merkezi'nde sergilemeye başladı.
- Resimleri ters çalışıyor
Cankurt, gazetecilere, "akrilik" tekniği kullanarak yaptığı resimleri sanatseverlerle buluşturduğunu söyledi. Resimlerinde genellikle deniz teması işlediğini ve kendisini ifade etmeye çalıştığını anlatan Cankurt, şunları söyledi:
"Resimlerimde kimsenin kullanmadığı bir tekniği kullanıyorum. Yer çekiminden faydalanıyorum. Fırçayı tuvalin üzerine değdirip kolumu serbest bıraktığımda yer çekimiyle istediğim yere kadar düzgün çizgiler çizebiliyorum. Resimleri ters çalışıyorum. Çünkü bir anda tuvalin her tarafına ulaşmam söz konusu değil."
2 yıl önce sergi açtığını ve elde ettiği gelirle engelli aracı aldığını belirten Cankurt, bu sergiden de elde edilecek gelirle diğer engelli arkadaşlarına engelli aracı almak istediğini kaydetti.
Herkesin başına gelebilecek kazalardan bir tanesini yaşadığını ve engelli olduğunu dile getiren Cankurt, her sağlıklı insanın engelli adayı olduğunu unutmaması gerektiğini ifade etti.
Sergi, 16 Kasım tarihine kadar açık kalacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER