ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 16:34

Vize başına 4 bin dolar isteyen İspanyol büyükelçi görevinden alındı


Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti Kinşasa'da görevli İspanyol büyükelçi Antonio Fernandez de Mazarambroz'un, İspanya'ya gitmek isteyenlere 4 bin avroya vize sattığı ortaya çıktı.
El Mundo gazetesinde yayımlanan haberde, 2012 Mayıs ayından bu yana İspanya'nın Kinşasa Büyükelçisi olarak görev yapan Mazarambroz'un vize başvurusu yapanlardan 4 bin dolara kadar para istediği belirtildi.
Diplomatik kaynaklar, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki vize yolsuzluğunu "bir skandal" olarak değerlendirilirken, büyükelçilik çalışanlarının olan bitenden haberdar olmasına ve halk arasında dedikodular dolaşmasına rağmen ülke (Demokratik Kongo Cumhuriyeti) basınının bu zamana kadar hiçbir şekilde bu olayı yazmadığı vurgulandı.
İspanyol büyükelçi Mazarambroz'un 1987 yılında Fas'ın Nador kentinde konsolos olarak görev yaptığı zamanda da "görevini kötüye kullanma" suçundan hakkında işlem yapıldığı hatırlatıldı.
İspanya Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi Mazarambroz'un görevden alındığını doğrulasa da gazetede yer alan iddialar hakkında yorum yapmadı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER