ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 12:25

Vitamin, mineral deposu rengarenk biberler


Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (BİYOM), vitamin ve mineral yönünden zengin, renkli biber çeşitleri geliştirildi.
PAÜ BİYOM Müdür Yardımcısı ve Biyoteknolojik Islah Koordinatörü Doç. Dr. Ali Ramazan Alan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezde birçok sebze meyve ve orman bitkisinin ıslahı için çalışmalar yaptıklarını, sebze ıslahı programları içinde en fazla zaman ayırdıkları bitkilerden birinin biberler olduğunu söyledi.
Türkiye'nin biber tiplerini toplayıp bunları karakterize ederek ekonomik anlamda değerli hale getirmeye çalıştıklarını aktaran Alan, bununla birlikte yeni biber tipleri üretmek için de melezleme ıslah çalışmalarının bulunduğunu kaydetti. Alan, Türkiye'nin biber genetik çeşitliliği açısından çok zengin bir ülke olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
"Biber, insan sağlığı için çok önemli kimyasalları içeriyor. Yaptığımız arazi çalışmaları ve oluşturduğumuz melezlerle 650'den fazla biber tipine sahibiz. Çalışmalarımızın temel hedefi biberde var olan genetik çeşitliliği ortaya çıkarmak ve daha sonra bunu halkımızın tüketimine sunmak. Ülkemizin değişik yerlerinden topladığımız bitkisel materyaller içerisinde çok farklı meyve özelliklerine sahip biberler mevcut. Bunlar değişik renkler, farklı kullanım şekilleri olan ürünler. Çok iri veya bodur bitkisel gelişim gösteren materyaller var. Bu tür materyallerin bazılarından istediğimiz özellikleri bir araya getirmek amacıyla melezlemeler yaptık. Bunun sonucunda vitamin ve mineral yönünden zengin, renkli biber çeşitleri geliştirildi."
- "Farklı renklerde biberler geliştirdik"
Türkiye'de biberde genel tüketici tercihinin kırmızı olduğuna işaret eden Alan, şöyle devam etti:
"Toz biber, pul biber veya salça yapmak için, sos yapmak için genellikle kırmızı biber tercih ediliyor. Fakat mor olan, turuncu olan veya bunların farklı tonlarına sahip, birkaç rengi üzerinde taşıyan biber çeşitleri de var. Bunu kişisel bazda düşünürseniz, eğer yediğiniz biberden daha fazla miktarda A vitamini, C vitamini veya antioksidan özelliği yüksek olan biberden daha fazla tüketmek ihtiyacı duyuyorsanız bu tip biberlere yönelinebilir. Bizim yaptığımız ıslah çalışmaları çok yönlü olduğu için bu tür özellikler kazandırılmış biber çeşitleri geliştirdik. Biberlerimizin bazıları, süs bitkisi formunda. Saksıda üretilebilen, küçük yapıda ve farklı meyvelere sahip farklı renkte ürünleri var."
Alan, insan sağlığı açısından önemli olabilecek kimyasalların biberler vasıtası ile daha fazla alınması için farklı renklerde biberler geliştirdiklerini dile getirerek, "Mesela antioksidan içeriği yüksek olan mor meyveli bitkilerimiz var veya turuncu renkli olup A vitamini içeriği yüksek olan ıslah materyalerimiz var. Bunların normal biberlerden farkı, insan sağlığı için gerekli olan kimyasalları birkaç kat daha fazla içeriyorlar" dedi.
- "Turuncu renkli biberler A vitamini bakımından zengin"
Ellerinde şu an 100'den fazla saflaştırılmış biber bulunduğunu bildiren Alan, şunları söyledi:
"Bunlar içerisinde farklı renteki biberlerin önemli bir yeri var bizim için. Her ne kadar bunlar yerli biberlerden geliştirilse de bunlar halkımız tarafından fazla bilinmiyor. Tescil aşamasına getirdiğimiz materyaller arasında da bu tür renk farklılıklarına sahip biberler mevcut. Bu renkli biberler insan sağlığı için önemli kimyasalları içermelerinden dolayı önemli. Antioksidan içeriği yüksek mor meyveli bitkilerimiz veya turuncu renkli olup A vitamini içeriği yüksek ıslah materyallerimiz var. Bunların normal biberlerden farkı, insan sağlığı için gerekli olan kimyasalları birkaç kat daha fazla içeriyor olmasıdır."
Melezlemeler sonucunda tescil aşamasına getirdikleri materyallerin olduğunu açıklayan Alan, "BİYOM 1 adını verdiğimiz turuncu biberin yanı sıra üstün özelliklere sahip çok sayıda biber çeşidi var. Tescil aşamasından önce Kale ilçemizde diktiğimiz 320 tip biberin arazi uygulamasını gerçekleştirdik ve çok iyi sonuç elde ettik. Geliştirdiğimiz biber tiplerimiz, önümüzdeki yıllarda insanların sadece ihtiyacı olan kimyasalları alması açısından çok önemli" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER