ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 22:01

Viranşehir Devlet Hastanesi'nde bir ilk

Viranşehir Devlet Hastanesinde bir ilk


Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde ilk defa kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyatla 6 çocuk annesi bir kadının yumurtalığındaki kist alındı.

Viranşehir Devlet Hastanesi'nde bir ilk yaşandı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yusuf Olgaç ve Banu Öndeş tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile 6 çocuk annesi olan ve ismi açıklanmayan 41 yaşındaki bir hastanın, laporoskopik over kisti ve tüp lijanyonu (kapalı yöntem ile yumurtalık kisti ve kordon bağlanması) işlemi yapıldı.

Uzman Doktor Yusuf Olgaç, bu işlem sayesinde hastanın hayata daha çabuk katıldığını belirterek, hastanın yaklaşık 10 santimetre kesilmek zorunda kalındığını söyledi. Dr. Olgaç, “Bu yöntemle 1 santimetrelik kesi yapılarak kameralı sistem kullanılarak yumurtalık kisti, tüp bağlanması, rahim alınması, kısırlık tanı ve tedavisi, dış gebelik ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Hasta ameliyatı olduğu gün taburcu olabilmekte ve günlük hayatına dönebilmektedir. Ameliyat sonrası ağrı ve yara olayı da bu yöntemle tarihe karışmıştır.” şeklinde konuştu.

 BAŞHEKİM SAYILIR: MART AYINDA DA YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNİ AÇACAĞIZ

Viranşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Sedat Sayılır ise hastanenin modern ve teknolojik imkanları ile halka hizmet etmeye devam ettiklerini belirtti. Dr. Sayılır, 200 yatak kapasiteli hastanenin 60’ı aşkın doktoru ile bölge insanına sağlık hizmeti verdiklerini ifade etti. Sayılır, mart ayı içerisinde açılacak yoğun bakım ünitesi sayesinde vatandaşlara daha iyi hizmet edeceklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER