ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 13:41

Vietnam Büyükelçisi Cuong'tan Kayseri'de


Vietnam'ın Ankara Büyükelçisi Nguyen The Cuong, Kayseri Valisi Şerif Yılmaz'ı makamında ziyaret etti.
    
Ziyarette konuşan Cuong, Kayseri ile Vietnam'daki şehirler arasında kardeşlik antlaşmaları yapılmasını dilediklerini belirterek, ''Ziyaret öncesi kentle ilgili bir ön araştırma yaptım. Kayseri 81 il tarihini içinde barındırıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da memleketi olduğunu biliyorum. Zeki olmaları ile biliniyorlar'' dedi.
    
Türkiye'nin ticari ilişkilerin yanı sıra eğitimle de yurt dışında adını duyurduğunu vurgulayan Cuong, ''Nüfusunuz belki 78 milyon ancak dünya üzerinde 300 milyon insan Türkçe konuşuyor. Yurt dışında Türklerin 30'a yakın okulu var, bu okullarda en az 50 bin öğrenci Türkçe öğreniyor. Hindistan'ın nüfusu 1 milyarı geçti ancak dilini konuşabilen çok yok, ülkede daha çok İngilizce konuşuluyor'' şeklinde konuştu.
     Vali Şerif Yılmaz da bugüne kadar Vietnam ile çok yakın ilişkiler kurulmadığını ancak bu ziyaretler sayesinde iki ülke ilişkilerinin gelişeceğine inandıklarını söyledi.
     Kayserili iş adamlarının dünyanın dört bir yanına yayılarak ticaret yaptıklarına dikkati çeken Yılmaz, Vietnam ile Kayseri arasında yapılabilecek sosyal ve kültürel antlaşmalara açık olduklarını dile getirdi.
     Ziyaretin ardından Vali Yılmaz Büyükelçi Cuong'a plaket takdim ederken, Cuong da Yılmaz'a ülkesine özgü ipek kumaş üzerine yapılmış tablo hediye etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER