ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 17:18

Video bronkoskopi cihazı alındı

Video bronkoskopi cihazı alındı


Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı sağlık kuruluşlarından olan Dr. İ. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi’ne video bronkoskopi cihazı alındı. Akciğer kanseri başta olmak üzere akciğer hastalıklarının erken tanısında kullanılan, akciğerlerin videoskopik incelemesine imkan tanıyan cihazın hastanenin Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde hizmete girmesiyle artık Nevşehirli hastalar bronkoskopi işlemi için il dışına gitmekten kurtulacak.

        Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Atila Oğuz Boyalı, yeni alınan video bronkoskopi cihazı ile akciğerdeki hava yollarının içerden görüntülenmesi işleminin yapılabildiğini belirtti.

        Boyalı, “Bronkoskopi ile hava yolları içindeki lezyonların tanımlanmasında kullanıldığı gibi, erken evre akciğer kanserinin tanısında, ileri evre akciğer kanserinde hava yollarındaki tıkanıklıkların açılmasında, akciğer enfeksiyonlarında enfeksiyon etkeninin tespitinde, hastanemizde göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahı uzmanları tarafından kullanılmakta ve gerekirse parça alınarak patoloji laboratuvarlarımızda incelenmektedir." dedi.

        Nevşehir’de videolu bronkoskopi cihazın olmaması nedeniyle hastaların diğer illere gitmek zorunda kaldıklarını belirten Boyalı, “Artık bundan sonra bronskopi için hastalarımız şehir dışına gitmek zorunda kalmayacak. Şehrimize sağlık alanında yeni cihazlar kazandırmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

        Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne müracaat eden hastalar, uzmanlar Aysel Talan, Fatma Çömçe ve Ayşen Öz tarafından muayene edildikten sonra uygun görülenler salı, çarşamba ve perşembe günlerinde bronkoskopi işlemi yaptırabilecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER