ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 22:00

"Veteriner hekim bulmakta zorluk çekiyorlar"

"Veteriner hekim bulmakta zorluk çekiyorlar"


Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Arıkan, birçok gıda işletmesi veteriner hekim bulmakta zorluk çektiğini söyledi.

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanlığı tarafından Kocatepe Salonu’nda ‘Hileli Gıdalar ve Gıdalardan Kaynaklanan Sağlık Riskleri’ paneli düzenlendi. Et, süt ve yumurta gibi bütün hayvansal ürünlerin veteriner hekim kontrolü onayından geçerek sofralara geldiğini belirten Arıkan, büyük bir pazara sahip olan gıda sektöründe, suistimal ve ihmalleri önlemek için denetim mekanizmasının çok sıkı tutulmasının bir zorunluk olduğunu kaydetti.
Veteriner hekimlerin ‘Toplum sağlığının bekçileri’ olduğunu ifade eden Dekan Arıkan, “Ancak mezun sayısı piyasadaki veteriner hekim talebini karşılamada yetersiz kalıyor. Gıda işletmeleri veteriner hekim bulmakta zorluk çekiyor. Birçok üniversite mezunu iş bulamazken, bizim mezunlarımız istihdam sıkıntısı çekmemektedir.” dedi.

Panelde Prof. Dr. Özlem Küplülü, Türkiye’nin bal üretiminde ilk sıralarda yer aldığını ancak ihracatın arzu edilen düzeyde olmadığını belirtti. Küplülü, uluslararası pazarlarda balın kabul görmemesinin nedenlerinden biri olarak hileli üretim yapılması olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Aylin Kasımoğlu Doğru, teknolojinin gelişmesine paralel olarak, süt ve süt ürünlerine yapılan hilelerin de daha profesyonel nitelik kazandığını iddia etti.

Doç. Dr. F.Seda Bilir Ormancı da, gıda alanında yasal düzenlemelerin arzu edilen iyileştirmeleri sağlayacak imkanı topluma sunduğunu belirterek, bundan sonraki hedefin bürokrasi, gıda endüstrisi, üniversite, tüketici arasında işbirliğinin sağlanması ve toplumun bilinçlendirilmesi olduğunu söyledi. Doç. Dr. Muammer Göncüğlu ise gıdalardan kaynaklanan sağlık riskleri konularında bilgi verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER