ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 12:23

"Verimli enerji için yatırım yapılmalı"

"Verimli enerji için yatırım yapılmalı"


Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş M. Özaydemir, Türkiye’nin artık kendini enerji konusunda dışa bağımlılıktan kurtulması gerektiğini söyledi. Herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirten Özaydemir, "Bir vatansever olarak verimli enerji konusunu önce ülkemiz sonra kendimiz için düşünmeliyiz ve verimli olmalıyız." dedi.

        Eskişehir OSB Müdürlüğü ve Eskişehir Elektrik Mühendisleri Odası'nca düzenlenen 'Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Sanayide Kullanımı' konulu panelde konuşan Özaydemir, enerjinin dünya gündeminde olduğu kadar Türkiye için de en önemli konu başlıklarından biri olduğuna dikkat çekti. Enerjiyi verimli kullanmanın işletmeler açısında hayati önem taşıdığına vurgu yapan Özaydemir, özellikle elektrik mühendislerine burada çok iş düştüğünü ve vizyon sahibi olmaları gerektiğini bildirdi.

        Toplantıda konuşan Eskişehir Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay ise Eskişehir’de enerji verimliliği alanında ciddi bir bilinç oluşmaya başladığını ve bunun da artarak devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Günay, “Fosil yakıtlardan yenilenebilir kaynaklara geçmek zorundayız. Unutulmamalı ki üretimin en önemli girdisi enerjidir. Bu konuda yatırım yapılması de gereklidir." diye konuştu.

        Toplantıya Eskişehir Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı A. Levent Egüz, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hakan Ünal ile çok sayıda sanayi kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

        Yapılan açılış konuşmalarının ardından Ford Otomotiv Fabrikası enerji yöneticileri işletmelerinde enerji verimliliği konusunda yaptıkları çalışmaları ve gerçekleştirdikleri projeleri açıkladı. Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar ise sanayide enerjinin etkin kullanımı hakkında bilgiler verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER