ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 13:47

Verim kaybı tehlikesi çiftçiyi yağmur duasına çıkardı

Verim kaybı tehlikesi çiftçiyi yağmur duasına çıkardı


Kış ayında beklentilerin altında olan yağışlar nedeniyle verim kaybı tehlikesi ile karşı karşıya olan çiftçi, ilkbahar yağmurları için duaya çıktı. Çiftçinin mahsulü yeteri kadar yağış alamazsa yüzde 20 verim kaybı yaşaması bekleniyor.

Türk Tarımının buğday ambarı olarak nitelendirilen Ankara’nın Polatlı İlçesine bağlı Sarıoba Köyü çiftçileri ilkbahar yağmurları için Cingan Konağı mevkiinde yağmur duası yaptı. İlçe Müftü Vekili Nevzat Kızılyar, dua öncesi çiftçilere Peygamber Efendimiz (sav)’in nasıl dua yaptığını anlattı. Hacı Nafiz Cami Din Görevlisi Muhlis Güven ise yağmur duası yaptırdı.

Duaya Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, Başkan Yardımcıları Şaban Yılmaz ve Ali Öztürk de katıldı. Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, mayıs ayının yirmisine kadar yağmurun düşmesinin önemli olduğunu söyledi. Çelik, “Doğal olarak mevsim yağış açısından çok güzel geçti ama bugünlerde de yağışın, yağmurun düşmesi tarlalarımızın bereketlenmesi açısından önemli. Böyle bir duadayız hep birlikte Allah dualarımızı kabul eylesin.” dedi.

Köy Muhtarı Cevdet Yılmaz ise yağmur duası için 27 adet koyun kestiklerini belirtti. Köyde çiftçilik yapan Arif Tuna’da, ilkbahar yağmurları yağmazsa yüzde 20’e yakın verim kaybı yaşayacaklarını dile getirdi. Dua sonrası yemek ikramı yapıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER