ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 17:00

Vergili köyü sakinleri, eski ismi Becirman için referanduma gitti

Vergili köyü sakinleri, eski ismi Becirman için referanduma gitti


Batman'da Vergili köyünün sakinleri, valiliğe dilekçe ile başvurarak köyün eski ismi olan Becirman'ın yeniden verilmesini istedi.

    12 Nisan 2013'de yaptıkları başvuruları, İl İdare Kurulu tarafından onaylanan Vergili köyü sakinleri, isim değişikliği için referanduma gitti. İsim değişikliği talebine ilişkin dilekçelerini geçen Nisan ayında Batman Valiliği'ne sunduklarını belirten Seyit Bilal ve Becirmanlılar Vakfı Genel Sekreteri Emin Bulut, "Biz yazımızı valilik üzerinden İl Genel Meclisi'ne göndermiştik. İl Genel Meclisi de bu talebin İl İdare Kurulu'nda devam edeceğini bize bildirdi. Yazımız İl İdare Kurulu'ndan geçti. Batman Valiliği ve Gercüş kaymakamlığının oluşturduğu bir heyet 28 Ağustos günü Vergili köyünü ziyaret edip bilgi verdi. Ardından, resmi prosedür gereği isim değişikliği için referanduma gidildi. Köylülerin yüzde 99'u isim deşikliği için evet oyu kullandı. Süreç şimdi Batman Valiliğinin referandum sonuçlarının tutanak halinde iç işleri bakanlığına sunmasıyla devam edecek. Burada karara bağlanmasıyla köyümüzün o tarihi ve önemli isminin iadesi gerçekleşecektir. Böyle bir müjdeli bir haber beklentisi içindeyiz. Bu süreçte emeğigeçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz." dedi.

    SEYİT BİLAL TÜRBESİ VE BECİRMAN (VERGİLİ)

    Türkiye genelinde özellikle Seyyidler köyü olarak bilinen Vergili (Becirman) köyünün Seyyid Bilal ismiyle ünlenmesinin haklı bir gerekçesi var. Köy, Hz. Muhammed'in torunu ve Hz. Hüseyin'in soyundan geldiği bilinen Seyyid Bilal gibi ehlibeyt silsilesine mensup müstesna bir şahsiyete ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Vergili (Becirman) köyü Seyyid Bilal Türbesi nedeniyle, inanç turizmi açısından Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en hareketli merkezi konumunda. Her yıl eylül ayının ikinci haftasında bu köyde Seyyid Bilal'i anma günleri düzenleniyor. Bu anma günlerinde yurdun dört bir tarafından insanlar Becirman'a akın ediyor. Seyyidler köyü olarak bilinen Vergili (Becirman) köyü, tarihi dokusuyla da ünlü. Köyün çevresinde çok sayıda mağara, tarihi han ve su değirmenleri bulunuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER