ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 19:11

'Vergi müfettişi olun kariyer yapın' çağrısı

Vergi müfettişi olun kariyer yapın çağrısı


Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı (VDK), Ondukuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde 'Geleceğin Türkiye’sinde Vergi Müfettişi Olarak Yer Alın Kariyer Yapın' konulu konferans düzenledi.

Konferansa Vergi Denetim Kurulu Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Halil Pak, dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan vergi müfettişleri Nilgün Mumyakmaz ve İskender Belgüzar, vergi denetim kurulu ve vergi müfettişliği hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Yüksel, iki sene içinde 5 bin vergi müfettişi atanacağı müjdesini verdi. Dekan Prof. Dr. Yüksel, “Bu sürpriz bir gelişme, çünkü yılda 2 ya da 3 vergi müfettişi alınırken bu sayının iki sene içinde 5 bin gibi bir rakamı bulması oldukça şaşırtıcı. Bu elbette önemli bir fırsat, ama bundan istifade edebilmemiz için şartlarımızı buna hazır hale getirmemiz gerekiyor. Bu fırsat ancak sınavlardan önce hazır olarak mezun olursak bizim için gerçek bir fırsat olacaktır.” dedi.

Vergi Müfettişi Nilgün Mumyakmaz da şunları söyledi: “Bugün mesleğimizi sizlere tanıtmak ve sizlerin de bu mesleği tercih etmeniz için buradayız. Önemli olan bizi tercih edip, meslektaşımız olmanız. VDK farklı dört denetim biriminden oluşuyordu. Daha sonra bu yapı değişti ve dört denetim birleşti. Bu birleşme sonrasında VDK çatısı altında toplanmış oldu. Vergi Müfettişleri olarak vergi incelemesi, kayıtsızlıklarla mücadele gibi görevlerimiz vardır. VDK olarak misyonumuz risk odaklı ve çağdaş denetim tekniklerini kullanarak vergi incelemeleri yapmaktır. Vizyonumuz mükellefe haklarını gözeten, adil ve objektif bir çalışma anlayışlına sahip bir kurum olmaktır.”

Vergi Müfettişi İskender Belgüzar ise öğrencilere vergi müfettişliği mesleğini tercih etmeleri gerektiğini anlattı. Belgüzar, “VDK, mensuplarına kariyer imkanı sunan bir meslektir. 3 yılın sonunda bitecek olan Vergi Müfettişliği Yardımcılığı, yapılan yeterlilik sınavıyla sona ermekle birlikte bu eğitim hayat boyunca devam edecek bir süreçtir. Yüksek lisans için yurt dışına giden vergi müfettişlerinin okul ücretleri, harcırahları ve yurt içi maaşlarının yüzde 60’ı ödenmektedir. ‘Nasıl Vergi Müfettişi Yardımcısı olunur?’ sorusuna gelirsek, devlet memuru olmak için gerekli olan maddeleri sayabiliriz. KPSS'de puan türlerinin herhangi birinden asgari 80 puan alan herkes bu sınavlara girebiliyor. Sınav ÖSYM tarafından yapıldığı için sadece Ankara’da yapılıyor. Bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER