ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 16:57

Vergi Dairesi Başkanı Yavuz: Kamu harcamalarının finansman kaynağı vergidir

Vergi Dairesi Başkanı Yavuz: Kamu harcamalarının finansman kaynağı vergidir


Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, anayasal bir yükümlülük olan verginin kamu harcamalarının en önemli finansman kaynağı olduğunu söyledi.

Vergi Haftası kutlamaları nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Yavuz, herkesin, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlü olduğunu belirtti. Ülkemizde en önemli ekonomik sorunlardan birinin de kayıt dışılık olduğunu vurgulayan Yavuz, bunun rekabet gücünü önemli ölçüde etkileyerek, kamu finansman yapısının sağlıklı işlemesine engel olduğunu dile getirdi. Ekonomide haksız rekabetin önlenmesi, ekonomik gelişmelerin sağlıklı bir seyir izlemesi ve sağlam bir sosyal güvenlik yapısının tesis edilmesi için kayıt dışılıkla mücadelenin büyük önem taşıdığını ifade eden Yavuz, “Kayıt dışı ekonomiyle mücadelede başarı sağlanabilmesi ve vergi kayıplarının azaltılması çabalarının başarıya ulaşması, başta kamuoyu olmak üzere bütün kesimlerin bu mücadeleye sağlayacakları katkı ile mümkün olacaktır. Kayıtlı ekonomiye geçişin hızlandırılması ve verginin tabana yayılması için son yıllarda vergi oranlarında mükelleflerimiz lehine büyük iyileştirmeler yapılmış, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi oranları düşürülmüş, birçok mal ve hizmet üzerinden alınan Katma Değer Vergisi oranları da indirilmiştir.” dedi.
Yavuz ayrıca, Vergi Haftası’nı çok geniş ve kapsamlı etkinliklerle kutlanacağını anlatarak, hafta boyu eğitim faaliyetlerine ağırlık vereceklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER