ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 22:26

Venezuela'daki yönetim karşıtı gösteriler


Şili'de Latin Amerika ülkeleri liderleriyle bir araya gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın, son bir aydan beri yönetim karşıtı gösterilere sahne olan Venezuela'daki durumu çözüme kavuşturmak amacıyla görüşmelerde bulunduğu bildirildi.
Amerikan yönetiminden üst düzey bir yetkili, Biden'ın, Şili Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet'in göreve başlama törenine katılmak amacıyla bulunduğu Şili'deki görüşmelerde, Venezuela'daki "zor duruma" çözüm bulunmasını sağlamak için, adı verilmeyen üçüncü bir ülkenin arabulucuğu da dahil olmak üzere çeşitli konuların gündeme geldiğini ifade etti.
Yetkiliye göre, Biden görüşmelerde, demokrasinin sadece seçimlerden ibaret olmadığını, insan hakları ve gösteri hakkına da saygı gösterilmesi zorunluluğunun bulunduğunu vurguladı. Biden, Latin Amerika ülkeleri liderlerine ayrıca bu hafta içinde Şili'deki El Mercurio gazetesinde yayımlanan sözlerinin arkasında durduğunu söyledi.
Gazetede yer alan demecinde Biden, Venezuela hükümetinin, "hiçbir resmi yetkilleri olmadığı halde suçla mücadele ettiğini iddia eden silahlı örgütleri" barışçıl göstericilere karşı kullandığını ima etmişti. Biden ayrıca Venezuela hükümetini, ABD'nin gösterilerle ilgisi bulunduğu yönünde "haksız ve saçma komplo teorileri uydurmakla" suçlamıştı.
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Biden'in gazetede yer alan sözlerini, "15 yıl içinde yapılmış 18 seçimde halkın desteğini almış sağlam bir demokrasiyi" yıkmaya çalışan, muhaliflere arka çıkan bir ülke olmakla itham ettiği ABD'den gelen "saldırganlık" olarak nitelemişti.
Biden'ın gazetede yer alan sözlerinin ardından Maduro, Şili'ye gitme planlarını iptal ederek törende Venezuela'yı temsil etme görevini Dışişleri Bakanı Elias Jaura'ya vermişti.
Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timmerman, Güney Amerika Devletleri Birliği'ne (UNASUR) üye ülkelerin dışişleri bakanları olarak yarın Şili'de bir araya gelerek, Jaura'nın bu konudaki görüşlerini dinleyeceklerini belirtti. Timmerman, Venezuela hükümetini, bu ülkenin "darbe planlayıcıları" olarak nitelediği güçlere karşı desteklemek için harekete geçme konusunu görüşeceklerini söyledi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER