ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 11:59

Venezuela'da devlet başkanlığı seçimi


Güney Amerika ülkelerinden Venezuela'da dün düzenlenen devlet başkanlığı seçimine katılımın yüzde 78,71 olduğu açıklandı.
     Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena, oyların yüzde 99,12'sinin sayıldığını ve 7 milyon 505 bin 338 oy alan geçici Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun seçimin galibi olduğunu söyledi.
     Venezuela'nın en büyük eyaleti Miranda'nın valiliğini yürüten Henrique Capriles ise 7 milyon 270 bin 403 seçmenin oyunu aldı. Sadece 234 bin 935 oy farkla seçimi kaybeden Capriles, seçim sonuçlarına itiraz etti.
     Capriles, oyların yeniden sayılmaması durumunda sonuçları kabul etmeyeceğini belirtti.
     Devlet Başkanlığı Sarayı'nın önünde toplanan destekçilerine seslenen Maduro, seçim sonuçlarının Chavez'in hala yenilmez olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyledi.
     Capriles'in seçim sonuçları açıklanmadan önce kendisini arayarak anlaşma yapmayı teklif ettiğini açıklayan Maduro, bu öneriyi geri çevirdiğini vurguladı.
     Maduro, "Eğer sonuçların incelenmesini istiyorlarsa bizim için sorun yok. Bizim Seçim Konseyi'ne güvenimiz tam. Belki oy oranımız, daha da yükselecek" dedi.
     Parlamento Başkanı Diosdado Cabello da sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının derin öz eleştiri yapmaları gerektiğine işaret ettiğinin altını çizdi.
     Muhalif lider Capriles ise seçim sonuçlarının açıklanmasından birkaç saat önce Twitter hesabından, hükümetin sonuçları değiştirmeyi planladığını ileri sürdü.
     Maduro'nun iddialarına yanıt veren Capriles, "Ben, yolsuzluk yapanlarla anlaşma imzalamam" dedi.
     Capriles, seçimde asıl hezimete uğrayanın Maduro olduğunu da savundu.
     Birbirlerini eleştirmelerine karşın Maduro ve Capriles, taraftarlarına kesinlikle şiddete başvurmamaları uyarısında bulundu.
     Geçen yıl Ekim ayında yapılan ve Hugo Chavez'in zaferiyle sonuçlanan seçime katılım yüzde 81'di. Chavez, oyların yüzde 54'ünü alarak üçüncü kez devlet başkanı seçilmişti. Rakibi Demokratik Birlik Koalisyonu'nun adayı Henrique Capriles ise yüzde 45'te kalmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER