ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 15:57

Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl'ı Anma Etkinlikleri


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Biz öz güveni ve dik duruşu, yalın bir cümleyle, keskin bir cümleyle söylüyorum; Üstad'dan öğrendik. Özellikle muhafazakar kesim, dindar kesim, öz güveni ondan öğrendi. Müthiş bir öz güveni vardı" dedi.
     Atalay, bir otelde düzenlenen "Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl'ı Anma Etkinlikleri"nin açılış töreninde, programın Konya'ya çok yakıştığını söyledi.
     Hiçbir düşünce adamına, hiç bir dava adamına bu kadar kapsamlı bir program yapılmadığını belirten Atalay, Türkiye'de her düşünce insanının Necip Fazıl Kısakürek'ten etkilendiğini ifade etti.
     Her kesimden insanın biraz; muhafazakar, dindar, milliyetçi kesimin ise daha fazla Kısakürek'ten etkilendiğinin altını çizen Atalay, "Türkiye'de haysiyetli, diri, dirençli, yiğit, seviyeli düşünce adamı kim varsa, Üstad'dan mutlaka etkilenmiştir. Çünkü o dönemin yazanları, çizenlerini, edebiyat çevresini, düşünce çevrelerini gayet iyi biliyoruz. Her şeyden önce o, hayatımıza seviye getirdi. Üslup, estetik, cesaretli ifade, öz güvenli duruş, bu kavramlar kolay gelmedi bizim hayatımıza" diye konuştu.
     Kendilerini bugünlere taşıyan cesaretli, öz güvenli duruşları Kısakürek'i tanıdıkları dönemlerde edindiklerini vurgulayan Atalay, "Bugünkü dik duruşun, cesaretin büyük kısmını, her alanda, siyaset alanında, düşünce alanında en çok Necip Fazıl Kısakürek'ten öğrendik" ifadesini kullandı.
    
     -"Devlet tarihiyle, milletiyle barıştı"-
    
     Necip Fazıl Kısakürek'in 1940'lı yıllardan itibaren her dalda bütün kuşakları etkilediğini anlatan Atalay, şunları kaydetti:
     "Ben Üstad'ın üç kuşağı etkilediğini düşünürüm. O dönemde 40'lı yıllardan başlayarak vefatına kadar üç kuşağı çok ciddi şekilde etkilediğini düşünürüm. Türkiye'de genel manada tarih bilincinde Üstad'ın rolü çok fazladır. Eğer bugün biz şu dönemde, 11 yıllık iktidarımızda şu ifadeleri kullanıyorsak; bugün devlet tarihiyle barıştı, devlet milletiyle barıştı, bunlar da Üstad'ın katkısı çoktur. Çile erbabı onunla yetişti. Hayata derinlemesine bakan, tarihiyle muhasebesini yapan, geleceğe donanımla yürüyen çile erbabı Üstad'la yetişti. Hangi kesimden olursa olsun her kesim ondan faydalandı. Her yerde seviye gösterenler, Üstadın açtığı o seviyeden, o yoldan geçti. Bunu söyleyebiliriz."
    
     -"Bizim düşünce mimarımızdır"-
    
     Atalay, Türkiye'de toplumun ve devletin değiştiğine dikkati çekerek, tarihiyle, milletiyle barışan bir devletin olduğuna işaret etti.
     "O günler yaşanmasaydı, Üstad'lar ve ona benzer isimler, yol açıcılar olmasaydı; bu değişiklik olmazdı. Onun için 'bizim düşünce mimarımızdır' diyorum Üstad için. Bugünleri yaşıyorsak, çok kişinin emeği geçmiştir" diyen Atalay, şöyle devam etti:
     "Geçmişte yol açanlar, emek verenler, insan yetiştirenler, hepsinin birikimiyle bugün geldiğimiz bir yer, başarı varsa; bütün bunların birikimidir. Biz 2023'ü planlıyoruz, çok farklı bir Türkiye olarak hamd olsun. O planlamayı yapan bir kabinenin üyesi olarak sizin aranızdayım. 2023'de farklı bir Türkiye olacak. Bugünden çok daha büyük, çok daha farklı, çok daha ileri, çok daha güçlü olacak inşallah. Devir öz güven devri. Biz öz güveni ve dik duruşu, yalın bir cümleyle, keskin bir cümleyle söylüyorum; Üstad'dan öğrendik. Özellikle muhafazakar kesim, dindar kesim, öz güveni ondan öğrendi. Müthiş bir öz güveni vardı."
     Atalay'a konuşmasının ardından, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan tarafından Kısakürek'in kitapları hediye edildi.
     Törene, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya milletvekilleri, Eski Tarım Bakanı Sami Güçlü, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile öğrenciler katıldı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER