ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:01

Vatikan'da Papalık seçimine doğru


Vatikan'da yeni Papa seçimine (Konklav) ilişkin hazırlıkları görüşmek için bir araya gelen kardinallerin genel kurulundan henüz bir tarih çıkmadı.
    
Emerit Papa 16. Benediktus'un 28 Şubat'ta görevden ayrıldıktan sonra makamın boş olduğu (Sede Vacante) ilan edilen Vatikan'da, bunu takip eden süreçte kardinaller, Kardinaller Meclisi Dekanı Angelo Sodano'nun davetiyle ilk kez dün bir araya gelmişti.
    
Vatikan Basın Sözcüsü Rahip Federico Lombardi bugün düzenlediği basın toplantısında, kardinallerin, Papalık seçimi Konklav'ın ne zaman başlayacağına yönelik henüz karar almadıklarını açıkladı.
   
  Yaşı 80'nin altında olan 115 kardinalin katılacağı Konklav için kardinaller, Roma'ya gelmeye devam ediyor. Sözcü Lombardi, büyük kısmı Roma'ya ulaşan kardinallerden sadece Polonyalı Kazimiers Nycz'in bugün, Vietnamlı Jean Baptiste Pahm Minh Mann'ın da yarın geleceğini ifade etti.
    
Bu arada Vatikan Sözcüsü, dün turistlerin ziyaretine kapanan Sistine Şapeli'nde de Konklav için hazırlıkların başladığını gösteren görüntüleri, basın toplantı salonundaki ekranlardan göstererek, bilgi verdi.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER